Saç Uzatmak İçin Limon Suyu Nasıl Kullanılır? (6 Yöntem)

Saç Uzatmak İçin Limon Suyu Nasıl Kullanılır?

Uzun, güçlü, hacimli ve parlak saçlar doğal güzelliğinizi artırır. Burada saç uzaması için limon kullanma yöntemlerini anlatacağım. Saç dökülmesi, kepek, saç inceltmesi için önemli sanıklar vardır. Sağlıksız yaşam tarzı, stres, yanlış uyku, uzun süreli hastalık, sert su, kimyasal saç şekillendirme ürünleri ve şampuanlar, saç kurutma makinesi, genler ve bazı ilaçların aşırı kullanımı, aşırı saç dökülmesine neden olan diğer faktörlerden bazılarıdır.

Reklamlarda gördüğümüz kimyasal bazlı saç ürünlerini alarak saçlarınızın hacimli uzamasını beklemeyin, aksine zarar verecektir. Doğal yöntemler ile hem ucuz hem de hızlı şekilde saç problemlerinizi yok ederken saç uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Saç Uzatmak İçin Neden Limonu Tercih Etmeliyim?

Limonlar çok yönlü kullanımları ve yararları ile harikadır. Bu inanılmaz turunçgiller C vitamini, magnezyum, kalsiyum ve flavonoidler gibi çeşitli besinler sayesinde, sağlıklı saç, deri ve vücut için mükemmel seçimdir. İşte bu küçük boyutlu ama inanılmaz meyve saç uzatmasının nedeni de budur.

 • Limonlar saçların daha güçlü ve daha uzun yapımında yardımcı C vitamini içerir.
 • Taze limon suyu saç köklerinin güçlendirilmesi yanında hızlı saç uzamasını sağlar.
 • Limon suyunda bulunan bir bileşik parlak ve bakımlı saçlar kazandırır.
 • Limon suyu, anti-fungal özellik ile kepek mücadelesinde ve diğer saç derisi enfeksiyonunda rahatlama sağlar.
 • Limon asitli özelliği hafifçe birikmiş toz, ölü hücreleri, saç derisi ve saç diğer istenmeyen problemleri temizler.
 • Sağlıklı saç uzamasının yanı sıra, limon ferahlatıcı kokusu sayesinde geride tatlı ve güzel kokulu saçlar bırakır.

Saç Uzatmak İçin Limon Suyu Nasıl Kullanılır?

 1. Limon Suyu Saç Terapisi

Kafa derisi ve saç doğrudan limon suyu uygulamak sağlıklı saç uzamasını teşvik eden en iyi ilaçlardan biridir.

Olgun taze limonu ikiye kesin. Doğrudan kafa derisine ve saç üzerine taze limon suyu sıkın.Yaklaşık 5 ila 10 dakika boyunca sıkılmış limon ile kafa derinize masaj uygulayın. 10 dakika daha saçta bekletin. Hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Haftada bir kez uygulayın.

 1. Limon Suyu Durulama

Şampuan, saç ve kafa derisindeki toz, yağ ve diğer kirleri yıkar. Ama durulama saç sonra kalan artık şampuan herhangi izleri saç foliküllerine zarar verebilir. Limon suyu ile durulamak geride şampuandan hiçbir iz bırakmaz.

1 su kovasının biri taze limon suyu sıkın. Bir şampuanladıktan saçınıza sonra saçınıza bir son durulama olarak bu suyu kullanın.

 1. Limon yağı, Hint yağı ve Zeytinyağı

Hint yağı ve zeytinyağı ile limon yağı harmanlayarak saçınızı daha hızlı büyümesini sağlarsınız. Zeytinyağında temel yağlar ve vitaminler içerir, hint yağı uzun, kalın ve güçlü saç geliştirmeye yardımcıdır. Saçı kökünden besler.

Temiz bir kapta 1 çorba kaşığı sıcak zeytinyağı ve bir çorba kaşığı sıcak yemek kaşığı hint yağını karıştırın. 3 damla limon yağı ve saf uçucu yağı ekleyin. İyice karıştırın. Saç derisine iyice masaj yaparak uygulayın. 5 ila 10 dakika süreyle bekletin. Gece boyu bekletmenizi tavsiye ederim. Ertesi sabah saçınızı bitkisel şampuan ile yıkayun. Haftada bir kez tekrarlayın.

 1. Limon Suyu ve Hindistan Cevizi Suyu

Taze Hindistan cevizi suyu doğal besinler ve mineraller ile saçı besler.

1 limon suyu ile 1 fincan taze hindistan cevizi suyunu karıştırın. 5 dakika kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımı 20 dakika bekletin. Temiz su ile saçlarınızı durulayın. Haftada bir kez tekrarlayın.

 1. Limon ve Aloe Vera

Anti-mikrobiyal, aloe vera nemlendiricidir, saçları temizler ve saç büyümesini hızlandırır.

1 çorba kaşığı taze limon suyu ile kırık aloe yaprağındaki jeli karıştırın. Kafa derisine ve saç üzerine karışımı uygulayın.Kırık aloe yaprağı etli kısmı ile 5 dakika boyunca masaj uygulayın. Saçınızı yıkamadan önce 20 ila 30 dakika boyunca saçta bekletin.

 1. Limon Suyu, Sızma Zeytinyağı ve Yumurta

Bu protein, zengin ve derin nemlendirici saç maskesi saçları daha kalın ve güçlü yapmak için mükemmel bir çözümdür.

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limon suyu ile 1 yumurtayı çırpın. Saç ve kafa derisi üzerinde maskeyi uygulayın. Maske temiz su ile yıkanmadan önce kurumasını bekleyin. Haftada bir kez bu işlemi tekrarlayın.

İpuçları ve Önlemler

Daima taze sıkılmış limon suyu tercih edin.

Aşırıya kaçmadan kullanıldığında Limon suyu en iyi sonucu verir. Nedeniyle asidik doğası, saçta aşırı kullanımı aslında kırılganlık yaratabilir.

Tahrişi önlemek için açık yaralar ve kesikler ile kafa derisi üzerinde limon suyu kullanmaktan kaçının.

Limon beyazlatma özelliği eğilimindedir. Eğer koyu renk saçlarını varsa korumak için endişe dolayısıyla karışımları 10 dakikadan uzun bekletmeyin.

Önlem ile belirtilen prodesüre göre uygulandığı takdirde yukarıdaki doğal çözümler etkili sonuçlar doğuracaktır. Dengeli beslenme, yeterli uyku, egzersiz ile tedavileri uygulamaya devam edin.

Semanur DELİGÖZ

Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

 1. keratin olmazsa saç uzamaz zamanla kullandığımız ürünler ve yaptığımız işlemler saçın keratin salgılamasını kaybettiriyor ben doğal keratin yüklemesi yapıyorum hızlı uzuyor

  Yanıtla
 2. Saçlarımda bu tarz maskeleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran, dökülmeye sebep olan oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

  Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.