Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesi beslenme, mineral eksikliği, ilaçlar, aşırı stres, kirlilik ve genetik sebeplerden dolayı meydana gelen bir durumdur. Toplumda insanların üçte biri saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyadır. Saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Saç kurutma makinesi kullanımını sınırlayın. Isı saç proteinleri zayıflatır. Saç kaybına neden olabilir. Saçlar kırılgan olur. Saçlarınız doğal kurumalıdır.

Saç düzleştiricileri ve maşalar da zararlıdır. Saç dökülmesine neden olur. Eğer çok sık kullanırsanız saç kökleriniz zarar görecektir. Isı veren saç malzemelerinden uzak durmalısınız.

Permalardan kaçının. Perma saçınıza zarar verir. Saçınızın mat, kuru ve kırılgan hale gelmesini sağlar. Saçlarınız dökülür.

Boyama ve kimyasallardan uzak durun. Saç boyama saçlarınızda kalıcı hasar bırakır. Eğer saçınızı boyatırsanız, şampuanlama sonrasında mutlaka saç kremi kullanın.

Saçınıza çamaşır suyu değdirmeyin. Bunu yaparak saçınızın yapısını değiştirerek zarar verirsiniz.

Saçınızı çok sıkı toplamayın. Günlük bazda yapılan sıkı saçlar, saçların dökülmesine sebep olur. Günlük yapılan örneğin, sıkı at kuyruğu, sıkı örgü gibi saç stilleri saç kaybına yol açabilir.

Saçınızı yumuşak bir şampuan ile yıkayın. Saçı ve saç derisini temiz tutmak saç kaybını önler.

Saç tipinize uygun bir şampuan seçin. Başlarken, saç tipinize uyan şampuan bulmak biraz zaman alabilir. Protein geliştirilmiş şampuanlar hacmi artırır ve saçı pürüzsüz ve kalın yapar, ama hasarlı saçları onarmaz.

İyi bir saç fırçası kullanın. Saçınıza uygun saç fırçası saçlarınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Doğal liflerden yapılmış yumuşak bir fırça ile yukarıdan aşağıya tarayın. Çok sert taramayın. Nazikçe tarayın.

Kafa derisine masaj deneyin. Yumurta yağı ile bir kafa derisine masaj uygulayın ve saç köklerinin üzerindeki deri yüzeyinde kan akışını artıracaktır.Saçınızın dökülmesini azaltacaktır.

Eğer endişeleriniz varsa saçınızı test edin. Normalden fazla dökülüyorsa doktora görünmelisiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenin. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir vücuda sahipseniz sağlıklı saçlara sahip olmak daha olasıdır. Saç dökülmesini sebze ve meyveler ile dolu sağlıklı bir beslenme ile durdurmak mümkündür.

Demir içerikli gıdaları bol tüketin. Demir hayvansal gıda kaynaklarında temel bir mineraldir. Potansiyel saç dökülmesi azaltır. Bunu önlemek için, demir açısından zengin besinler tüketin. Kırmızı et, tavuk ve balık demir içeren besinlerdir. Brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil sebzelerde de bulunur.

Yeterince protein yiyin. Protein güçlü saçlar için gereklidir. Protein eksikliği sonucunda saç dökülmesi, kuru ve zayıf saçlara yol açabilir. Yeterli protein saçı güçlendirmek ve amino asitleri sağlamak için yardımcı olur.Protein, deniz, kümes hayvanları, süt, peynir, yoğurt, yumurta, fasulye, soya, yağsız sığır eti gibi gıdalarda bulunur. Kepekli ekmek, fıstık ezmesi, kahverengi pirinç, mercimek, fındık, fasulye, brokolide de protein mevcuttur.

C vitamini tüketin. C vitamini, saçınızı güçlendirir. Narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, salatalar, patates, domates, yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi gıdalarda bulunur.

Omega-3 yağ asitleri tüketin. Bu yağlar, sağlıklı saçlar için yararlıdır. Kuru ve kırılgan hale gelen saçları onarır ve önler. Ton balığı, somon gibi besinlerde bulunur.

Biotin bakımından zengin gıdalar yiyin. Biotin eksikliği saçınızın kırılgan hale gelmesine neden olabilir ve saç kaybını hızlandırabilir. Biotin kepekli tahıllar, yumurta beyazı, soya unu, ceviz gibi gıdalarda bulunur.

Kepekli tahıllar da çinko için iyi bir kaynaktır. Çinko eksikliği kuru, kaşıntılı kafa derisine yol açar ve saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Doktora görünün. Diğer belirtilere bakmak için:

  • Pullu kafa derisi ile kaşıntı.
  • Sakal ya da kaşta kel noktalar oluşumu
  • Yorgunluk, kas zayıflığı, kilo

Randevunuz için hazırlanın. Eğer randevuya gitmeden önce, karşılaştığınız belirtileri düşünmek iyi bir fikirdir. Ayrıca kendinize sorun:

  • Sağlıksız saç büyüme, kırılmasını ne zaman fark ettiniz?
  • Yakın ailenide saç dökülmesi yaşayan kişiler var mı?
  • Herhangi bir ilaç veya takviye alıyor musunuz?

Erkeklerde saç dökülmesi çok meydana gelir. Bu bir hastalık değildir ve genlerin dayanmasına rağmen, doktorunuz size reçete verebilir. En sık kullanılan iki ilaç vardır:

  • Minoksidil (Rogaine) saç folikülleri teşvik etmek için saç derisine uygulanan bir çözümdür.
  • Finasterid (Propecia, Proscar) kelliğe bağlı testosteron formun üretimine müdahale eden bir haptır.

Kadınlar saç kaybı çok sık yaşarlar. Menopozlu kadınlarda daha çok görülür. Kadınların saç dökülmesi tedavisi için en yaygın ilaçların bazıları şunlardır:

  • Minoksidil (Rogaine) topikal olarak uygulanır ve kafa derisi içine masaj yapılır.
  • Anti-androjenler, sadece nadiren reçete edilir reseptör bloke ilaçlardır.

[tabs]
[tab title=”İpuçları”]Saçınızı güneş ışığına maruz bırakmayın.

Sıcak saç şekillendiricilerden kaçının.

Örgülü saç yerine saçınızı uykudayken açık tutun.

Jöle ve spreylerden kaçının.

Hafif şampuan ve saç kremi tercih edin.

İnsanlar ortalama günde 100-200 saç kaybederler.

Hastalıklar ve antibiyotikler saç kaybına neden olur.

Çölyak hastalığı saç dökülmesine neden olabilir; Böyle bir endişe varsa doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte saç dökülmesi normaldir. Hormonal değişikliklerin doğal bir sonucudur.[/tab]
[/tabs]

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.