Kurdeşen Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Kurdeşen hastalığı, kaşıntıya, kabarmalara, yanma hissine ve kızarıklığa neden olan bir deri hastalığıdır. Kurdeşen hastalığında deri dökülmeleri de meydana gelebilmektedir. Kabarmış, kaşıntı ve kızarıklık meydana gelen bu alana dokunmak acı verebilir. Kurdeşen hastalığı tıp dilinde ürtiker olarak adlandırılmaktadır. Bir cilt hastalığı olan kurdeşen, her 5 kişiden birinde görülebilen yaygın bir hastalıktır.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kurdeşen hastalığının birçok nedeni mevcuttur. Örnek verecek olursak, alerjik reaksiyonlar, güneş ışınları, soğuk hava, kimyasal madde içeren gıdalar, ilaçlar, alkol, stres gibi durumlar kurdeşen hastalığına neden olur.

Kurdeşen hastalığının nedenlerine göre birkaç farklı çeşidi vardır:

 • Akut Kurdeşen: Akut kurdeşen en fazla 6 hafta sürmektedir. Genellikle gıdalar, ilaçlar ve enfeksiyonlardan dolayı meydana gelir. Böcek sokmaları ve iç hastalıklar da neden olabilmektedir. Akut kurdeşene neden olan bazı gıdalar vardır. Bunlar; çikolata, balık, domates, yumurta, çilek, soya, buğday ve süt olarak sıralanabilir. Bazı kimyasal içerikli gıdalar da neden olabilir. Akut kurdeşene neden olabilecek ilaçlardan bazıları yüksek tansiyon ilaçları, aspirin ve kodein gibi ağrı kesicilerdir.
 • Kronik Kurdeşen: Kronik kurdeşen 6 hafta veya daha fazla sürmektedir. Nedenleri akut kurdeşen ile benzerdir. Ancak aynı zamanda otoimmünite, kronik enfeksiyon, hormonal hastalıklar da içermektedir.
 • Fiziksel Kurdeşen: Fiziksel kurdeşende deri doğrudan fiziksel olarak etkilenmesi ile meydana gelir. Örnek verecek olursak; soğuk ve sıcağa maruz kalma, güneş ışınlarına maruz kalma, titreşim, basınç, terleme olarak söyleyebiliriz. Fiziksel kurdeşen bu gibi durumlara maruz kaldıktan 1 saat sonra meydana gelir.
 • Dermografizm Kurdeşen: Diğer kurdeşen çeşitlerinin yanı sıra cildi sert ve sıkıca okşamak, cildi çizmek kurdeşene neden olabilir.
 • Herediter anjioödem: Aileler aracılığı ile meydana gelmektedir. Yani aileden birinde meydana gelmişse, genetik ise az da olsa risk artabilir. Ağrıya ve şişliğe neden olur.

kurdesen-urtiker-belirtileri

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen hastalığının belirtileri şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Kabarıklık
 • Deri döküntüsü
 • Yanma
 • Göz kızarması
 • Şişlik

Eğer belirtiler içerisinde baş dönmesi, hırıltı, nefes almada zorlanma, dil ve dudak şişmesi var ise durum ciddidir. Bu belirtiler meydana geldiğinde doktora görünmelisiniz.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı bulaşıcı değildir. Kurdeşen insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bu durum kurdeşenin bulaşıcı olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Ancak kurdeşen hastalığının bulaşıcı olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Kurdeşen bazen iki kişide aynı nedenden dolayı meydana gelmiş olabilir. Fakat bu durum kurdeşenin bulaşıcı olduğunu göstermemektedir. Bazı durumlarda genetik olarak meydana gelebilir. Ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Tedavisi

Kurdeşen hastalığı kendiliğinden geçebilir. Tedavi gerekli değildir. Eğer kaşıntı ve yanma hissi size rahatsızlık veriyorsa doktora görünmelisiniz. Aynı zamanda reçetesiz satılabilen antihistaminik ilaçlar yardımcı olabilir. Steroid tabletler de kurdeşen hastalığının belirtilerini hafifletebilir. Kurdeşen hastalığı uzun süre geçmediyse ve kalıcı bir hal aldıysa mutlaka cilt uzmanına görünmelisiniz.

Kurdeşen Hastalığı İçin Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

Kurdeşen hastalığını dindirmek için kendiniz de uygulamalar yapabilirsiniz. Bunları şöyle sıralayabilirim:

 • Soğuk Kompres Uygulayın. Temiz havlu alı ve soğuk suya batırın. Etkilenen kısma uygulayın. 10 dakika bekletin. Tekrar uygulayabilirsiniz. Rahatlatacaktır. Suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin, aksi halde ters tepebilir.
 • Ananas Uygulayın. Ananas şişliği azaltır. Ananası ince pamuklu havlu üzerine koyun ve etkilenen kısma sarın. Ananası dolapta saklayabilirsiniz. 24 saatte bir değiştirmelisiniz. Ayrıca doğrudan ananas parçalarını da etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Kabartma Tozu ile Macun Yapın. Kabartma tozu kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kurdeşen hastalığını geçirici macun yapmak için ise 1 yemek kaşığı kabartma tozuna bir miktar su katın. Karıştırın. Parmaklarınız ile etkilenen kısma sürün. Soğuk su ile durulayın.
 • Sirke Uygulayın. Sirke birçok iyileştirici besin içerir. Her türlü sirke uygundur. Bir yemek kaşığı suyun içine 1 çay kaşığı sirke dökün. Pamuk kullanarak uygulayın. Kurdeşenden dolayı oluşan kaşıntıyı yatıştıracaktır.
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

 1. Avatar

  Merhaba,
  Bende 3-4 aydır bu hastalığa tedavi yöntemi arıyorum. AERIUS avil allerset atarax vb tüm ilaçları kutu kutu bitirdim. En sonunda bu hastalıkla mücadele etmiş bir abim kan bağışı yaptırmamı ve perhize dikkat etmemi söyledi. Hemen gidip bağış yaptım ve doktoruma danıştım Zatiden SRO ilacını yazdı. Aynı gün %80 kesildi bu şuan MAŞALLAH diyeyim olursa tek bir yerde ve 1₺ büyüklüğünde oluyor. Bunun dışında jel sürüyorum. Buna ek olarak Schüssler minerallerini araştırın bazı eczanelerde uzmanlar oluyor ben 1 aydır kullanıyorum. Limon yağı ve hindistan cevizi yağıda kullanıyorum. Çok şükür Allah’a hamdolsun iyileşiyorum. Bu yazıyı İnşAllah sizde okuyup iyileşirsiniz diye yazdım. Çünkü 4 aydır ne çektim. Hep çare aradım. Geçmiş Olsun Allah Acil Şifalar Versin.

  Yanıtla
 2. Avatar

  merabalar ben 13 yaşındayım beni mesala biyerimi kaşıyınca orası ilk başta kızarıyo sonra 1-2 dk sonra şişiyor ama sonra hiç bişey olmamış gibi yine iniyor tek kaşıttığımda değ,l birisi vurduğunda tokta atttığında böyle ufacık birşeyden oluyor acaba bu nedir

  Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.