Kepeklerden Kurtulmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

Kepeklerden Kurtulmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

Kepek en yaygın saç ve saç derisi sorunlarından biridir. Bu lapa lapa beyaz ölü hücreler rahatsızlık verici ve aynı zamanda omuzlara dökülmesiyle utanç vericidir. Bu kafa derisindeki mantar enfeksiyonunun temel nedeni kafa derisi üzerinde Malassezia olmasıdır.

Aşırı kepek gözleri kırmızılaştırır, akne, alerji ve hapşırmaya yol açabilir. Piyasada birçok anti-kepek ürünler olmasına rağmen, bazen tamamen kepek tedavisi yoktur ve sorun devam eder. Ancak, zencefilin kepek sorununa karşı etkili bir doğal çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

Kepekten Kurtulmak İçin Neden Zencefili Tercih Etmeliyim?

Zencefil muazzam sağlıklı ve tedavi edici özellikleri ile yüklü doğanın harika bir hediyesidir. Bu çok sorunlara çare için mükemmel bir ev çaresi olarak kullanılmaktadır. Kafa derisi üzerine uygulanan ezilmiş zencefil veya zencefil suyu saç köklerinden kepeği kaldırmaya yardımcıdır ve sağlıklı saç büyümesini teşvik eder.

 • Zencefil anti-inflamatuar özellik içerir, iltihaplı deriyi yatıştırır.
 • Zencefil, kan dolaşımını artırır kanı temizler ve saça taze koku bırakır aktif uçucu yağlar içerir.
 • Zencefil gerekli vitamin ve mineraller ile doludur, bu nedenle güçlü, parlak ve sağlıklı saçlar elde etmenize yardımcı olur.
 • Kafa derisi üzerinde zencefil suyu uygulamak kuru saçlarda rahatlama sağlar ve kepeklerin temizlenmesine yardımcı olabilir.
 • Zencefil anti-mantar özelliği ile saç derisini temizler ve kaşıntıyı azaltır, mantarı öldürür.

Kepeklerden Kurtulmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

 1. Zencefil, susam yağı ve limon

Temiz bir kaseye 2 tatlı kaşığı zencefil suyu, bir çay kaşığı susam yağı ve taze limon suyunu karıştırın. Kafa derisi üzerinde karışımı uygulayın ve iyice masaj yapın. 15 ila 20 dakika bekletin ve saçınızı durulayın. Kepek kaldırmanıza yardımcı olacak bu uygulamayı haftada üç kez uygulamalısınız.

 1. Bitkisel Yağ ile Zencefil

Zeytinyağı, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı ile taze zencefil suyunu karıştırın. Karışımı biraz ılık hale getirdikten sonra masaj yaparak kafa derinize uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Kepekten kurtulmak için haftada iki kez bu sıcak yağ terapisini izleyin.

 1. Zencefil Ve Limon Suyu

Temiz bir kapta eşit miktarda zencefil suyu ve limon suyunu karıştırın. Masaj yaparak saç derinize ve saçlarınıza eşit şekilde uygulayın. 15 ila 25 dakika bekletin ve kepekleri temizlemek için temiz su ile saçları durulayın.

 1. Zencefil Ve Çay tozu

Bir bardak su içine çay tozu ve rendelenmiş zencefil ekleyin ve kaynatın. Temiz bir kapta bir süzgecte kaynatmayı süzün. Biraz ılıklaştıktan sonra saç derinize uygulayın. Masaj yaparak 10 dakika uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Ardından temiz su ile durulayın.

 1. Zencefil Ve Aloe Vera

Bir çay kaşığı zencefil suyu ve birr çay kaşığı aloe vera jeli karıştırın. Parmaklarınızla birkaç dakika masaj ile karışımı uygulayın. 30 dakika bekleyin ve soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

Not: Aloe vera, aynı zamanda parlak ve sağlıklı saçlar için mükemmel çözümdür.

 1. Zencefil Ve Çemen Tozu

Bir çay kaşığı zencefil suyu ve 1 bardak çemen tozunu karıştırın. Kalın bir hamur yapın ve içine gül suyu ekleyin. Kafa derisi ve saç üzerinde bir maske olarak karışımı uygulayın. 30 dakika boyunca bekletin ve iyice saçları durulayın.

Not: Çemen tozu saçları derinlemesine temizler ve kaşıntıyı yok eder.

 1. Zencefil, Limon ve Pancar

Eşit miktarlarda temiz bir kapta zencefil, limon ve pancar suyu karıştırın. Kafa derisi üzerinde uygulayın ve 30 dakika bekletin. Temiz su ile saçlarınızı durulayın. Kepekten kurtulmak için haftada iki kez bu yöntemi izleyin.

Not: Yukarıdaki karışım kafa derisi üzerinde mantar öldürür, saç ve saç derisini temizler.

 1. Zencefil Ve Kutsal Fesleğen

Bir blender içine soyulmuş iki dilim zencefil ekleyin. Akan su altında 2 kutsal fesleğen yaprakları yıkayın ve blender içine ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırın ve blenderı çalıştırın. Kafa derisi ve saç üzerine karışımı sürün. Masaj ile uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

Not: Mükemmel bir antiseptik ve anti-mantar olan kutsal fesleğen, saç köklerinden kepeği kaldırır ve kepek oluşumunu önler.

[tabs]
[tab title=”İpuçları ve Önlemler”]Temel besin ve mineraller içerdiğinden kepek tedavisinde taze zencefil suyu kullandığınızdan emin olun.

Zencefil Kök ve toprak altında yetişir. Daima zencefili toprak ya da bakteri izlerini silmek için kullanmadan önce iyice yıkayın.

Limon ile zencefil suyu kullanıyorsanız, tahrişi alanına, açık kafa derisi yaraların üzerine karışımı uygulamayın.

Kızarıklık ve tahrişi önlemek için zencefil suyunu gözler ile temas ettirmeyin.[/tab]
[/tabs]

Düzenli olarak yukarıda bahsettiğim yöntemleri uyguladığınız takdirde kepek ile mücadelede başarılı olacaksınız. Kepeği yok etmenizin yanı sıra bu yöntemler sayesinde saç deriniz temizlenecek ve kepek önlenecektir.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.