Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Kahvaltı tüm günün en önemli öğünüdür. Kalori alımını azaltmak ve zayıf olmak isteyenlerin ilk girişimi kahvaltıyı atlamak oluyor. Ancak kahvaltıyı atlamak kalori alımınızı arttırır, kilo almanızı sağlar. Kilo vermek isteyenler mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Peki kahvaltı yapmamanın zararları nelerdir? Kahvaltı yapmamak ne gibi riskleri meydana getirir? Neden kahvaltı yapmalıyız?

Kahvaltı Yapmanın Zararları 

  1. Kalp Sağlığı

Araştırmalara göre kahvaltı yapmayanlar, yapanlara göre kalp krizi geçirme risk oranı %30 daha fazladır. Kahvaltı yaparak kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı yapmamak arter tıkanması, hipertansiyonda artış, felç, kronik kalp-damar rahatsızlıkları oluşur.

  1. Diyabet Riski

Beslenme alışkanlıkları ve sağlık arasındaki ilişkiyi bulmak için yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapmayanların, kahvaltı yapanlara göre diyabet riski %54 daha fazladır.

  1. Kilo Alımı

Eğer kilo vermek için kahvaltıyı atlamak gibi bir alışkanlığınız varsa hemen vazgeçin. Kahvaltı yapmak kilo aldırmaz, aksine kilo vermenizi sağlar. Kahvaltı yapılmadığında şekerli ve yağlı gıdalar isteği başta olmak üzere kişide aşırı bir açlık oluşur. Aşırı açlık hissi oluştuğunda daha fazla gıda alımı meydana gelecektir. Ve bu durum günlük kalori alımını aşıyor. Kahvaltı yaparak az ve sık sık yemek yenilmelidir. Böylece rahatlıkla kilo verebilirsiniz.

  1. Enerji Seviyeleri Düşürür

Kahvaltı yapmamanın bir diğer olumsuz etkisi ise enerji ve ruh sağlığını etkilemesidir. Kahvaltıyı atlamak kişiye yorgunluk, uyku hali, hafızada zorluk meydana gelir. Kahvaltı gün için yeterli enerjisini sağlayan bir öğün olduğunu unutmayın.

  1. Kanser Riski

Kahvaltı yapmamanın zararlarından biri de kanser riskidir. Kahvaltı yapmamak kilo alımını arttırarak obeziteye neden olmasıyla kanser riski artmaktadır. Çünkü obez kişilerde kansere yakalanma oranı daha yüksektir.

  1. Migren Riski

Kahvaltı öğününü atlamak hormonların salınımını tetikler, şeker düzeylerini etkiler. Ardından Migren ve baş ağrısına neden olur. Migren rahatsızlığınız var ise kahvaltıyı atlamayın. Migren riskini önlemek için ise kahvaltı başta olmak üzere hiçbir öğünü atlamamalısınız.

  1. Saç Dökülmesi

Kahvaltı yapmamak saç dökülmesini tetikler, keratin düzeyini etkiler. Kahvaltı yapmak saç köklerinin büyümesi ve sağlığı için önemli bir role sahiptir. Protein bakımından zengin kahvaltıları tercih etmelisiniz.

  1. Metabolizmayı Etkiler

Kahvaltı metabolizmayı arttırır. Ortalama 12 saatlik bir dinlenmeden sonra kahvaltı, yapılan ilk öğündür. Böylece vücudu besler ve çeşitli çalışmalara göre kahvaltı yapanların metabolizmaları daha yüksek seviyeye sahiptir.

Kahvaltı Yapmamanın Zararları
4.5 Puan
Değerlendirme
 saglikli-bir-kahvaltida-ne-yenir
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.