Empati Nedir?

Empati diğer adı ile eşduyum, kişinin kendisini bir başkasının yerine koymasına denir. Empati yapmak, karşı tarafı anlamak, hissettiğini hissetmek için yapılan bir eylemdir. Bu sayede dünyaya veya olaya başka bir kişinin bakış açısıyla, bir başka pencereden bakmış olacaksınız.

Empati kurmak insan ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. İnsanlar kendini karşı tarafın yerine koymasıyla ilişkilerin, anlaşmaların kolaylaşmasını sağlar. Sorunlar ve yanlış anlaşılmalar minimuma iner.

Empati kişinin hal, hareketlerinin ve davranışlarının, iyi veya kötü sonuçlarını anlayabilmektir. Empati, olayları ve davranışları yönlendirmek için zihinsel ve duygusal olarak gerekli bilinci elde etmenizi sağlar.

Karşıdaki insanın yaptığı davranışı, söylediği sözü için kötülemek yerine ”Neden böyle davrandı? Bunu söyleme sebebi nedir? Hamgi ruh hali bunları yapmasına sebep oldu? Ben nerede hata yaptım da bu tepkiyi verdi?” sorularını canlandırmak gerekmektedir. En önemlisi de ”Ben onun şartlarında (yerinde) olsaydım nasıl tepki verirdim? Nasıl davranırdım?” sorularını düşünmek gerekir.Yani, yargılamayı bir kenara bırakıp karşı tarafı anlamak için çaba göstermek gerekir.

Empati yapmayı engelleyen en güçlü his öfkedir. Bir insan öfkelendiğinde tüm gözlerine ve hislerine perde iner. Karşısındaki insanın yerine koymaz ve anlamaz. Bu yüzdendir ki öfkeli insanların empati yapma oranı düşüktür. Empati yapmanın temelinde ise vicdan yatar. Bir insan ne kadar vicdana sahipse o kadar empati kurar. Bundan dolayı da vicdanlı insanların empati yapma oranı yüksektir.

Empati yapmak için sadece vicdan değil aynı zamanda sabır, iyi niyet, tolerans ve tahammül gerekmektedir.

neden-empati-yapmaliyiz

Neden Empati Yapmalıyız?

Empati yapmak önemlidir ve hatta gereklidir. Tüm insanların huzuru için gereklidir.

  • Empati yaparak çevrenizdeki insanların ihtiyaçlarını anlayacaksınız.
  • İnsanları daha net anlayabilecek ve ona göre yaklaşabileceksiniz.
  • Başkalarının söylemediğini, söyleyemediklerini anlayacaksınız.
  • İş yerinde müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayabileceksiniz.
  • Empati sayesinde evde veya iş yerinde kişiler arasındaki çatışmalar azalacaktır.
  • Çevrenizdeki insanları nasıl motive etmeniz gerektiğini empati yaparak anlayabileceksiniz.
  • İnsanların tepkilerini ve davranışlarını tahmin edebileceksiniz.

Empati sayesinde daha huzurlu bir dünyada yaşayacak, iyi bir lider, iyi bir takipçi ve en önemlisi iyi bir arkadaş olacaksınız.

empati-ornegi

Empati Örneği

Bir öğretmen iki öğrencisini yanına çağırmış. Öğrencilerini karşılıklı oturtmuş ve ortalarına bir nesne koymuş. Öğretmen ortaya koyduğu nesnenin rengini her ikisine de sormuş. Biri siyah olduğunu belirtmiş, diğer öğrenci ise beyaz olduğunu iddia etmiş. Öğremen öğrencilerinin bir renge karar vermelerini ve anlaşmalarını istemiş fakat öğrenciler ısrarla kendi gördükleri rengin geçerli olduğunu söylemişler. Öğretmen ortalarına koyduğu nesneyi almış ve öğrencilerine göstermiş. Öğrenciler şaşırmışlar. Çünkü öğretmenin koyduğu nesnenin bir tarafı siyah iken diğer tarafı beyazmış.

Bu bir empati örneğidir. Olaylar bazen sizin baktığınız pencereden göründüğü gibi olmayabilir. Bir başkasının penceresinden de bakmak gerekir.

Empati Nedir?
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.