Burun Akıntısından Kurtulma Yöntemleri

Burun Akıntısından Kurtulma Yöntemleri
Geçici burun akıntısına tedavi için bu makaleyi okuyun. Eğer burun akıntısının yanında bir ateş, öksürük, boğaz ağrısı veya burun akıntısı gibi belirtiler de yaşıyorsanız doktorunuza görünmelisiniz.
İşte burun akıntısını önleyebileceğiniz yöntemler:
1. Burnunuza basınç uygulayın. Burnunuzun köşesinden 10 kez aşağı doğru nazikçe basınç uygulayın. Bu basınç noktası sinüs tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve alerji sonucu baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Basıncı yüzünü her bölgesinde de uygulayabilirsiniz. Sizi rahatlatacaktır.
2. 10 saniye boyunca iki kulak memenize masaj uygulamalısınız.
3. Tuzlu su ile burnunuzu yıkayın. Rahatlatacaktır.
4. Burnunuzda sıvı birikimi olduğundan burun akıntısı meydana gelecektir. Tedavinin en iyi yolu da sıvıyı dışarı çıkartmaktır. Tahriş olmaması için yumuşak bir doku ile burnunuzu silin. Yumuşak bir doku ile silmediğiniz takdirde ciltte yanma ve tahrişe neden olur. Çok sık da silmeyin.
5. Sıcak kompres uygulayın. El havlusunu sıcak suda ıslatın ve yüzünüze yerleştirin. Burun yollarını açmaya yardımcı olacaktır.
6. Bir dokuyu ikiye bölün. Bir top parçası yapın ve böldüğünü dokuya koyun. Bu top parçası burun deliklerinizin boyutunda olmalıdır. Yavaşça burun deliğinize koyun. Aynı şekilde diğer burun deliğinize de koyun. Rahatlayın ve nefes alın. Doku ile sürekli darbe yapmadan burundan çıkacak sıvıların emilmesine yardımcı olacaktır. Nefes almada zorlanıyorsanız ağzınızdan nefes alın.
7. Büyük bir tencerede su kaynatın. Su kaynayınca saçınızlı havlu ile tutun ve yüzünüü tencereye daha doğrusu buhara yaklaştırın. Su ile temas kurmayın. Rahatlayacaksınız.
8. Reçeteli ilaçlar deneyin. Burun spreyi alabilirsiniz.
9. Magnezyum ve çinko hapları deneyin.
Burun Akıntısının Nedenini Belirleyin.
Burun akıntısı soğuk algınlığı, grip,alerji, soğuk hava, stres, sigara dumanı, su çiçeği, boğmaca gibi nedenlerden oluşur. Öncelikle burun akıntısının sebebi bilinmelidir.
Eğer burun akıntısı yanında diğer belirtiler yaşıyorsanız, bir ateş veya boğaz ağrısı gibi, o zaman tıbbi tedavi gerekir.
Genelde soğuk algınlığı sebebiyle oluşan burun akıntısı meyve suyu, çorba gibi sıvı gıdalarla giderilebilir.
Burun Tahriş Edici Maddelerden Kaçının.
Burun tahriş edici kaçının. Burun akıntısı polen, hayvan tüyü, lateks, toz akarlar ve yiyecek alerjileri nedeniyle olabilir. Eğer alerjiniz olan hayana, bitki ya da madde ile temas halindeyseniz muhtemelen burun akıntınızın sebebi budur.

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.