Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir?

Asit Yağmuru Nedir?

Asit yağmuru, fosil yakıtların yakılması nedeniyle meydana gelir. Asit yağmurunu oluşturan fosil yakıtlar hakkında detaylı bilgi öğrenmek için tıklayınız. Hava kirliliğinden oluşur. Bu durum kar, sis, yağmur gibi farklı şekillerde meydana gelebilir. Genel olarak yağmur şeklinde meydana gelir. Normalde yağmurların pH değeri 5.3-6.0 arası olarak bilinmektedir. Ancak yağmurların pH değeri daha az olursa asit yağmuru olduğunu anlayabiliriz.

asit-yagmuru-nedir

Asit Yağmuru Nasıl Oluşur?

Asit yağmurları oluşumundaki temel sebep insanların duyarsızlıklarıdır. Asit yağmuru oluşumunda hava kirliliğine neden olan ana iki kimyasal vardır. Bunlar kükürt dioksit (SO2) ve azot (NOx)’tur. Çevreye etkileri olumsuz olan asit yağmurları, yakılan fosillerden kükürt ve azot meydana gelmesiyle oluşur. Kükürt ve azot, su, oksijen ve oksidanlar ile reaksiyona girerek bulutlar oluşturur. Bu karışım, sülfürik asit ve nitrik asit bir çözelti oluşturur. Güneş ışığı bu tepkimelerin oranını arttırır ve yağış olarak yeryüzüne düşer.

Sülfürik Asit Oluşumu İçin Stokiyometrik Denklemler:

  • Fosil yakıtların yakılması sülfür dioksit yayar:  (Kömür) S + O2. SO2
  • Kükürt dioksit, sülfat iyonu oluşturmak üzere atmosfere ulaşır: 2SO2+O2.2SO3
  • Sülfat iyonu, hidrojen atomu ile birleşir ve sülfürik asit oluşmaktadır. Bu daha sonra “asit yağmuru” olarak yeryüzüne düşmektedir: SO3+H2.O,H2SO4

Asit Yağmuru Etkileri

Son birkaç yıldır, asit yağmuru birçok ekolojik kaygılarından biri haline gelmiştir. Asit yağmurunun olumsuz etkileri vardır ve bu etkileri pek çok alanda görülebilir.

asit-yagmuru-ornegi

  • Asit yağmurları ağaçların ve bitkilerin büyümesini yavaşlatır, ağaçların ve bitkilerin görünümünü ve sağlığını bozar. Asit yağmuru özellikle yaprakları sarartır.
  • Asit yağmuruna maruz kalan taş ve metaller bozulmaya başlar ve boyası gider. Aynı zamanda bina ve anıtlar içinde aynı durum söz konusudur. Dolayısıyla tarihi eserlere de zarar vermektedir.
  • Asit yağmuru içeren göllerde veya herhangi su da yüzmek çok tehlikelidir. Tahrişe ve akciğerlerin hasarlanmasına neden olabilir.
  • Asit yağmurları göl, akarsu ve denizlere düşerek sudaki asit dengesinin bozulmasına yol açar. Bu nedenle balıkları etkiler. İnsanların bu balıkları tüketmesiyle sağlık problemleri oluşabilir.
  • Havadaki sülfat solunum ile alındığında kansere yol açabilir. Bundan dolayı bu durumlarda yürüyüşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.
Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir?
4.7 Puan
Değerlendirme

fosil-nedir-fosil-yakit-nedir

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

  1. Geribildirim: Fosil Nedir? Fosil Yakıt Nedir? Yararları ve Zararları | Bilirmiydin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.