Arı Sokmaları İçin 5 Etkili Yöntem!

Arı Sokmaları İçin 5 Etkili Yöntem!

Arı sokması hemen hemen her insanın başına gelebilen bir durumdur. Arı sokmalarına çözüm bulmak rahatlatıcı etki yaratabilir.  Arı sokmaları acı yaratır, şişlik, ısı ve kaşıntı beraberinde görülür. Arı zehiri veya apitoxin, esas olarak proteinlerden oluşan bir renksiz sıvıdır.

Arı sokması durumunda panik yapmayın. Ama rahatsızlığı hafifletmek için doğal ev çözümlerine göz atabilirsiniz.

 1. Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta esansiyel yağı inanılmaz yatıştırıcı ve rahatsızlığı hafifleten, kaşıntıyı ve şişkinliği yok eden bir çözümdür.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • 1 Lavanta esansiyel yağı damla
 • Sıvı nötr yağ az miktarda (sulandırarak)

Uygulanışı

Arının soktuğu bölgeye doğrudan lavanta esansiyel yağından bir damla uygulayın. Bir sıvı nötr yağ ile sulandırabilirsiniz.

 1. Çamur

Tamamen hazırlıksız yakalandıysanız, çamura başvurun. Çamur iilk olarak bir acı verir ve ağrı oluşurabilir ancak etkisini hemen gösterecektir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Bazı Kir (ya da yakındaki ise çamur)
 • Su

Uygulanışı

Kalın ama kolayca uygulanabilir çamur yapmak için kire yeterli su ekleyin. Tamamen arının soktuğu kısma sürün. Eve geldiğinizde, temiz su ile durulayın ve kurulayın.

 1. Arı Balsam

Balmumu ve uçucu yağ ile bu basit karışım (bal ekstradan) arı sokmaları için mükemmel bir çözümdür. Balsam kullanışlı küçük teneke içinde çantanızda veya cebinizde tutulabilir ve arı sokması için harika bir doğal çaredir. Ayrıca kolayca arı sokması yaşandığı an kullanılabilir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Balmumu 2-3 çay kaşığı
 • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 4 damla lavanta esansiyel yağı
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulanışı

Birlikte balmumu ve hindistan cevizi yağı eritin ve ocaktan alın. Teneke içine dökün uçucu yağ ve bal ilave edin kapağı kapatın ve kullanılmadan önce tamamen soğumasını bekleyin.

 1. Kabartma Tozu

Sodyum bikarbonat (ayrıca kabartma tozu olarak da bilinir) arı sokması için büyük bir ev çözümüdür. Kabartma tozu şişliği rahatlatır, hem de kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olur.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Kabartma Tozu
 • Su

Uygulanışı

Bir macun haline gelecek şekilde kabartma tozuna biraz su ekleyin. Arı sokulan kısma sürün, ama çok kalın olmamalıdır. Örneğin elinizin üzerinde ise, bir yapışkan bandaj ile kaplamak yararlı olabilir. Soğuk su ile temizleyin.

 1. Ravent Suyu

Belki daha önce hiç duymadığınız ravent suyu arı sokmaları için etkili bir yöntemdir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Ravent Suyu

[tabs]
[tab title=”Uygulanışı”]Ravent suyunu arı sokulan yere doğrudan uygulayın. Gerektiğinde tekrarlayın (ve bu cildinize geçici leke bırakabilir, unutmayın!)
[/tab]
[/tabs]

 

 

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.