Bir milyon bilgisayara saldıran korsan yakalandı

Almanya’da geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği korsan saldırı ile internet dünyasında adından söz ettiren ünlü internet korsanı İngiltere’de yakalandı.

Almanya’nın en büyük internet servis sağlayıcısı şirketlerinden bir tanesi olan Deutsche Telekom’un bir milyonu aşkın müşterisine aynı anda saldıran internet korsanı, internet akışını sekteye uğratmayı başarmıştı. Bir milyondan fazla kullanıcının internet modemlerine sızan korsan, bu kullanıcıların saatlerce internete girmesine engel olmuş ve ülkedeki internet akışının kesilmesine yol açmıştı. Birkaç saatliğine de olsa çok ciddi bir maddi kayba neden olan internet korsanının İngiliz olduğu ve İngiltere’nin Luton Havalimanı’nda yakalandığı açıklandı.

Avrupa Birliği’nde yakalanma emri çıkarıldı

İngiltere’de yakalanan 29 yaşındaki internet korsanını Almanya’daki saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğuna dair henüz kesin ve resmi açıklama yapılmamış olsa da, haber İngiliz ve Alman medyasında geniş yer buldu. Alman hükümetince tespit edilen şüphelinin yakalanması için Avrupa çağında acil yakalanma emri çıkartılmıştı. Alman medyasına yansıyan haberlerde, İngiltere’de yakalanan internet korsanının saldırıyı gerçekleştirdiği ülke olan Almanya’ya iade edilmesi için görüşmelerin başladığına yönelik haberler manşete çıktı.

Bilgisayarları ele geçirip daha büyük bir saldırı planlıyordu

İngiliz korsanın Alman şirketin müşterileri arasında modem ayarlarını değiştirmemiş olanları hedef aldığı ve kolayca bu modemleri kontrol ettiği açıklanmıştı. Bu korsan saldırıyı düzenlerken Mirai isimli bir programı kullandığı öne sürülen internet korsanının bu kadar çok bilgisayarı ele geçirerek daha tehlikeli saldırılar yapmayı planladığı öğrenildi.

Yaşanan bu gelişmeyi, sadece bir şirkete yönelik saldırı olmasına karşın 1 milyondan fazla kişiyi aynı anda etkilediği için Alman makamları tarafından ülke güvenliğine saldırı olarak yorumlanmıştı.

Mirai modem ayarlarını değiştirmeyenleri buluyor

2016 yılı içerisinde Mirai kaynaklı saldırılardan nasibini alan tek ülke Almanya olmadı. İngiliz şirketleri Talk Talk ve Post Office’in de binlerce müşterisi Mirai saldırılarının hedefinde yer almıştı. Saldırılar sonrası çok kez gündeme gelen Mirai isimli korsan program ile modem ayarlarını değiştirmeden kullanan dünya üzerindeki kullanıcılar belirlenebiliyor.

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.