Bir ilköğretim diploması 18bin 495 TL!

Eğitim Bir Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi  (EBSAM)bir öğrencinin, okul öncesi eğitiminden başlayarak ilköğretim ve ortaöğretim yıllarını kapsayan sürenin ailelere olan maliyetinin ne kadar olduğunu araştırdı.  Araştırmada bu tutarın geçen yıla oranla yüzde 10.4 artış yaşandığı görülüyor.  Geçen yılın aylık maliyeti 159 TL’ydi.  Bu eğitim öğretim yılında ise ailelerin ayda ortalama harcaması gereken tutar 176 TL olarak belirlendi.

EBSAM,bu yaptığı araştırmada öğrencilerin ailelerine maliyeti ve okul masraflarının birbirinden farklılıkları incelendi.

Yapılan araştırmada, bir öğrencinin okul öncesi eğitiminden ilköğretime kadar olan süreçte okul masrafları için 18 bin 495 TL harcandığı öngörülüyor.Bu durumda aileye ayda yansıyacak ortalama  tutar 171 TL olarak söylenebilir.

MASRAFLAR OKUL TÜRÜNE GÖRE DÜŞÜŞ GÖSTERİYOR

Araştırmaya göre, serbest kıyafet düzenlemesinin uygulandığı okullarda öğrencilerin masrafları, diğer okullara göre düşüş gösteriyor. Bu düşüşün en etkin sebebi okula ait kıyafetlerin maliyeti olarak karşımıza çıkıyor. İlkokul öğrencisi için bu tutar 555 TL, ortaokul öğrencisi için 575 TL , ortaöğretim öğrencileri için ise 645 TL olarak ailelerin bütçesine yansıyor.

OKULA YENİ BAŞLAYANLARIN MASRAFLARI DAHA MI FAZLA?

Okula yeni başlayanların heyecanlarının fazla olması gibi öğrencilerin masrafları da fazla görünüyor.  Okul öncesi eğitimine başlayacak çocuklar için ortalama tutar 535 TL,  ilkokula kayıt olacak öğrenciler için ortalama 755 TL, ortaokul öğrencilerinin ortalama harcaması gereken tutar 775 TL ve ortaöğretim öğrencilerinin harcaması gereken tutar ise 845 TL olarak belirleniyor.

SOSYAL YAŞAM GETİRİLERİNİ HESABA KATINCA RAKAM ARTIYOR

Yapılan araştırmada, bir ortaöğretim öğrencisinin aylık ortalama masraflarının 185 TL olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda ortaöğretim masrafları toplam 8 bin 890 TL’ye denk geliyor.  Aylık ortalama masraflarına kantin, yemekhane gibi temel ihtiyaçları ekleyince okul öncesi ve ilköğretim için aylık ortalama 318 TL, ortaöğretimde ise 364 TL’ye kadar çıktığı gözlemleniyor.  Okul servislerine gelen zamla birlikte düşünüldüğünde ise bu tutar okul öncesi ve ilköğretimde 519 TL, ortaöğretimde ise 598 TL’ye çıkabiliyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren EBSAM Başkan Vekili Latif Selvi ilköğretimin her vatandaş için zorunlu olduğunun altını çiziyor. Aynı zamanda devletin her ilköğretim öğrencisine maddi yardımda bulunmasının önemini vurguluyor. Milli Eğitim’in okullara bütçe ayırmasını talep eden Selvi, sınıfları donanımlı hale getirerek dersliklerdeki araç gereçler için para talep eden okulların önünün kesilmesini istedi.

Selvi konuşmasında hükümetin ailelerin yükünü hafifletmesi gerektiğini, gençlerimizin geleceğinin en iyi yatırım olduğunun önemine vurgu yaptı.

Bir ilköğretim diploması 18bin 495 TL!
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı