BES’te katılımcı sayısı 6 buçuk milyonu geçti

Son ayların en sık gündeme gelen konularından bir tanesi olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yılın sona ermesiyle birlikte 2016 yılına ait rakamlar da belli oldu.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu katılım sistemi nedeniyle basın yayın organlarında ve sosyal medya ortamında çok konuşulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde zorunlu katılım öncesinde sistemdeki kişi sayısı 6 buçuk milyonu aştı.

Bu yıldan itibaren her sigortalı çalışanın kendi işvereni aracılığı ile zorunlu olarak sisteme dahil edileceği BES’te katılımcı sayısının 6 milyon 625 bin 759 kişi olduğu belirtildi. Emeklilik Gözetim Merkezi’nden elde edilen verilere göre, sistemde yer alan emeklilik fonlarının toplam büyüklüğü 53 milyar 409 milyon lira oldu. Türkiye’nin tasarrufları içerisinde çok önemli bir role sahip olması beklenen bireysel emeklilik fonlarında tutara yönelik devletin katkısı ise 7 milyar 438 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl çalışıyor?

Sisteme dahil olan katılımcıların en az 10 yıla denk gelen 120 ay boyunca aylık ödeme yapmasını gerektiren BES fonları katılımcı 56 yaşına geldiğinde kullanıcıya peşin ödeme ya da maaş olarak geri dönüyor. Sisteme dahil edilen her kuruş, bireysel emeklilik şirketleri tarafından oluşturulan bireysel emeklilik sistemi fonlarında değerlendiriliyor. Diğer yatırım fonlarına göre daha ihtiyatlı olarak yönetilen bu fonların sağladığı getiri de kullanıcını en az 10 yıl boyunca sisteme dahil ettiği tasarruflarının üzerine getiri olarak ekleniyor. Fonların getirisine ek olarak, yıllardır devlet katkısı olan bireysel emeklilik sistemi katılımcıları emekli olmaya hak kazandıklarında yüzde 25 olan bu devlet katkısının da tamamını almaya hak kazanıyor.

10 yıl ödeme ve 56 yaş sınırın gerçekleştirene yüzde 25 kazanç garantisi

Örnek olarak verecek olursak, sisteme her yıl bin TL ödeme yapan bir kullanıcı 10 yıl sonra 56 yaşına gelmişse, ödemi olduğu 10 bin liraya ek olarak yüzde 25’lik devlet katkısına da hak kazanıyor. Yani bireysel emeklilik fonlarının hiçbir getirisi olmasa bile katılımcının sistemden kazancı yüzde 25 oluyor.

BES’te katılımcı sayısı 6 buçuk milyonu geçti
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.