Başarının önündeki büyük engel; Sınav kaygısı

Öğrencilik döneminde üstesinden gelinmesi en zorlu psikolojilerin başında sınav stresi ya da bir diğer adıyla sınav kaygısı geliyor. İlköğretimden ortaöğretime, liseden üniversiteye hatta üniversiteden sonra dahi her insanın hayatında birden çok kez yaşadığı sınav dönemleri her birey için çok daha farklı geçiyor.

Her öğrencinin karakterine ve psikolojisine göre farklı tepkiler verdiği sınav kaygısı bazı durumlarda çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Kişinin kendisinden çok çevresindeki etmenler de sınav kaygısını artırıcı bir rol oynuyor. Hatta uzmanların birçoğu sınav kaygısının yaşanmaması için kişinin kendisinden çok çevresindekilere görevler düşüyor. Öğrencinin kendisi stres yaptığı dönemlerin çözümünde de yine çevredeki diğer bireylere önemli görevler düşüyor.

Sınav kaygısı, başarının önünde önemli bir engel!

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nde görevli psikologlardan Süreyya Kitapçıoğlu, sınav kaygısını kişide yaşanan fiziksel, duygusal ve davranış bakımından yaşanan değişimler olarak tanımlıyor. Bu değişimler sınav öncesi baş gösterip öğrencinin hazırlık sürecinin olumsuz geçmesine neden olduğu gibi sınav anında yaşanan kaygının ise direkt olarak sınav sonucunu etkileyebiliyor.

Bilginin değil kişiliğin sınandığını düşünüyorlar

Uzman Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu sınav kaygısına yönelik yaptığı açıklamada, öncelikle insanların hayatın her döneminde çeşitli kaygılar yaşayabileceğinin altını çiziyor. Yani bir şeylere kaygı duymanın kişinin çıldırmış olduğun anlamına gelmiyor. Sınav kaygısında en sık rastlanan durum ise öğrencilerin bilgisinin değil kişiliğinin sınandığını düşünmesidir. Sınav kaygısının genellikle sınav anında görülen kalp atışının hızlanması, mide bulantısı ve aşırı terleme gibi fiziksel etkilerinin yanı sıra psikolojik olarak da birçok etkisi olabiliyor. Psikolojik etkiler genellikle sınava hazırlık döneminde hissediliyor ve ders çalışmayı erteleme, verimsiz ders çalışma hatta sınava girmeme kararı gibi sonuçlar doğurabiliyor. Sınav anında sık görülen duygusal değişimler korku, panik, başarısız olacağına dair endişe gibi psikolojik etkiler de yaşanabiliyor.

Uzman desteği alınması gerekebilir!

Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu, sınav kaygısının ciddi boyutlara ulaşması durumunda başarının engellenmemesi için mutlaka uzman desteği alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Başarının önündeki büyük engel; Sınav kaygısı
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.