Başbakan Yardımcısı Canikli’den devalüasyon yanıtı

ABD Başkanlık seçimlerinde sandıklardan Donald Trump’ın çıkması sonrasından küresel piyasalarla birlikte Türkiye piyasaları da karıştı. Ekim ayı başında 3 liranın hemen altında olan dolar/TL kuru sadece 40 gün içerisinde 3,30’ların sınırına kadar fırlamış durumda.

Yaşanan bu  artışta Türkiye’nin Suriye ve Kuzey Irak’ta askeri operasyonlara başlaması, PKK eylemleri sonrası yükselen güvenlik riskleri yaşanan artışta etkili oldu. Ancak son günlerde piyasalarda yaşanan aşırı oynaklığın kaynağı ise iç piyasalara yönelik gelişen haber akışından çok ABD Başkanı Donald Trump’ın küresel piyasalar tarafından istenmeyen adam ilan edilmesi olarak gösterilebilir. Donald Trump’ın piyasalara yönelik politikaları, Fed Başkanı Janet Yellen ‘a yönelik tutumu dikkate alındığında bu gibi durumlar tam olarak bir belirsizlik yaşanmasına neden oluyor.

CANİKLİ: DOLAR/TL KURLARINI PİYASA KOŞULLARI BELİRLİYOR

Zaten iç haber akışıyla zor günler geçiren Türk lirasının değeri yaşanan küresel endişelerle daha da dip yaptı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Dolar/TL kurunda yaşanan sert yükselişler sonrası piyasalarda gündeme getirilmeye başlanan develüasyona sorularına yanıt verdi. Dolar/TL ve diğer tüm döviz kurlarında fiyatların serbest piyasa koşullarında belirlendiğinin altını çizen Canikli, dalgalı kur politikasında yaşanan hareketlerin doğal olduğunu, bugün yükselen doların yarın düşebileceğini ve sonra da yeniden yükselebileceğini ifade etti. Canikli şöyle devam etti;

“Bu tür hareketler doğal durumlardır, hiç bir tanesi develüasyon değildir. Kurlarda yaşanan oynaklıklar en başından itibaren kabul edilmiştir. Biz kurları baskı altına alamayız, eğer baskılarsak talep şişer ve biriken gazın etkisiyle bir yerden çok daha kötü bir şekilde patlar.”

“DEVELÜASYON YAPILMASI TEKNİK AÇIDAN İMKANSIZ”

Piyasalarda yaşanan hareketliliğin yıllardır olduğunu hatırlatan Canikli, “Buradan yola çıkarak bazılarının 2000’li yılların başında Başbakanın, Cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlattığı dönemlerde olduğu gibi doların bir haftada üç katına çıktığı zamanlarla bir bağlantı kuruyor.  Aynı yıllarda kurlar ve piyasalar çöktüğü gibi, faizler tavan yapmış, üretim durmuş, işsizlik artmıştı. Artık o tür hareketlerin yaşanması dolarda develüasyonun söz konusu olması teknik olarak imkansız. ” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Canikli’den devalüasyon yanıtı
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.