Bakan açıkladı! Yerli arama motoru geliyor

Dijital dünyada daha fazla var olabilmek adına önemli projelerin gerçekleştirildiği Türkiye’de çok kritik bir proje için çalışmalara başlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada Türkiye’nin kendisine ait yerli bir arama motoru geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını duyurdu. Bakan Ahmet Arslan, Manisa’nın Soma ilçesinde katıldığı bir etkinlik sonrası katıldığı yerel televizyonda çok önemli açıklamalarda bulundu.

“DİJİTAL  ANLAMDA DÜNYA İLE ENTEGRE ÇALIŞMAK GEREKİYOR AMA…”

Soma’da bir çevre yolu açılışını gerçekleştirdikten sonra  ve Akhisar’da inşaatı devam eden çevre yolu şantiyesinde incelemeler yapan Bakan Arslan ardından Manisa Medya TV’de canlı yayın konuğu oldu. Burada gündeme ve Türkiye’de dijital alanda gerçekleştirilen yatırımları dikkati çeken Bakan Arslan, çağımızda iletişim, bilişim ve haberleşme teknolojilerinin tüm ülkeler ile entegre bir şekilde çalıştığına vurgu yaptı. Günümüz dijital dünyasında var olabilmek adına yerel değil, global olarak çalışılması gerektiğini belirten Bakan Arslan, aksi halde verimli olunamayacağını hatırlattı.

DÜnya ile entegrasyon anlamında hiçbir şekilde taviz verilmeden, Türkiye’nin kendi web yatırımlarını yapması gerektiğini belirten Arslan, bu konu üzerinde de çalışma yaparak, tamamen Türkçe karakterlerin kullanıldığı, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bir arama motoru projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bakan Arslan, sürdürülen çalışmaların sadece arama motoru üzerine olmadığı, Türkçe karakterler ile çalışan çeşitli yazılımlar üretmeyi de hedeflediklerini aktardı.

ABD’Lİ GOOGLE’IN YANI SIRA  RUSYA VE ÇİN’İN ULUSAL ARAMA MOTORU BULUNUYOR

Günümüzde tartışmasız dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Google, tüm dünya ülkelerinde faaliyetlerini sürdürüğyor. Her gün milyarlarca kez ziyaret edilen Google, bu alanda çok büyük bir gücü de elinde bulunduruyor. Google’ın yanı sıra Microsoft’un arama motoru olan Bing, son yıllarda Rusya tarafından geliştirilen ve büyük bir atak yapan Yandex, internet kullanıcıları tarafından en yaygın biçimde kullanılan arama motorları arasında yer alıyor. 1 milyarın üzerindeki nüfusu ile son yıllarda çok önemli bir güç haline gelen Çin’de hizmet veren arama motoru Baidu da Google ve Yandex’in önemli  rakipleri arasında gösteriliyor.

Bakan açıkladı! Yerli arama motoru geliyor
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.