Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Ayakkabılarda garip kokular oluşabilir. Özellikle ayakkabı raflarının yanından geçerken belirli bir koku almanız muhtemeldir. Pek çok insanın her gün yaşadığı bir durumdur. Ayakkabı kokusu gerçekten rahatsız edici durumlardan biridir.

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Bakteri Bu ayakkabının kötü kokusunun bir numaralı nedenidir. Özellikle çorapsız ayakkabı giyildiğinde bakteri oluşur. Ayakkabı nemliyken bakteriler çoğalır.

Ter Bazı insanlar çok terler. Ter doğal bir durumdur. Ancak kötü kokuya sebep olur. Terin kötü kokusu ve nem ile ayakkabı birleşince gerçekten kötü durumlar ortaya çıkabilir.

Diğer Ayak Sorunları Yaralar sebebiyle de koku oluşabilir. Bu durumda yara varsa dikkat edilmeli ve gerekli önemi verilmelidir.

Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

  1. Kabartma Tozu

Kabartma tozu ayakkabı kokusunu alır. Bir nevi ayakkabı için deodorant görevi görür. Ayakkabıları kullandıktan sonra üzerlerine kabartma tozu serpin. Gece boyu kabartma tozu ayakkabılarınızın içerisinde kalsın. Sabahları kabartma tozunu temizleyebilirsiniz ve ayakkabınızdaki kötü kokunun gittiğini görebilirsiniz.

  1. Temel Yağlar

Şu anda piyasada bulunan çeşitli uçucu yağlar vardır. Örneğin karanfil ya da çay ağacı yağı seçebilirsiniz. Hangi uçucu yağı seçerseniz seçin, ayakkabıdaki bakteri kokusunu götürmeye yardımcı olacaktır. Yapmanı gereke, ayakkabıya uçucu yağ koymak. Yaklaşık bir saat içinde uçucu yağı bekletin. Geceleri de bırakabilirsiniz.

  1. Alkol

Bakteriler en çok nefret ettiği bir sıvı varsa o alkoldür. Bakterilere karşı çok güçlüdür. Ayakkabı kokusunu da yok edebilecek en etkili çözümdür. Aynı zamanda bir dezenfektan olarak görülür, kiri çıkartır. Ayakkabının içerisine alkol koyun. Açık hava da ayakkabılarınızı bırakın. Mümkün olduğunca sık şekilde bu işlemi uygulayın.

  1. Çoraplar

Çorap giymek ayakkabı kokusunu önlemeye yardımcı olur. Temiz çorap giymeniz gerekir. Kullanımdan sonra çoraplarınızı yıkayın. Art arda aynı çift çorap giyilmemelidir.

  1. Çay poşetleri

Ayakkabı kokusuna neden olan bakterilerden kurtulmak için çay poşetlerine başvurabilirsiniz. Siyah sallama çaylar ayakkabının içine konulduğunda bütün bakterileri öldürücek kadar etkilidir. Birkaç dakika boyunca kaynar suda çay poşetini bekletin. Daha sonra çay poşetini çıkartın ve soğumasını bekleyin. Daha sonra ayakkabının içerisine koyun. Bir saat bekletin. Daha sonra ayakkabıda kalan suyu silin.

  1. Temiz Ayaklar

Potansiyel bakterilerden kurtulmak için temiz ayaklara sahip olmamız gerekir. Ayakları düzenli olarak iyice ve sıkça yıkamalısınız. Aksi halde koku güçleşir, bakteriler çoğalır. Ayakkabı giyerken ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun. Ayakkabı çıkarınca ayaklarınızı su ve sabun ile güzelce yıkayın ve iyi kurulayın.

  1. Bebek Pudraları

Bebek pudraları deodorant gibi. Güzel koku verir. Bebek pudrası ayakkabı kokusunu önlemek için iyi yöntemlerden biridir. Ayakkabı giymeden önce ayaklarınıza bebek pudrası dökün. Koku olmayacaktır.

  1. Dondurmak

Bütün bunlar başarısız olduysa, dondurmayı deneyin. Donduruya, koruyucu torba içine koyarak yerleştirin. Bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Gece boyu bekletin. Sabah ayakkabıyı çıkartın ve çözülmesini bekleyin.

Bütün çözümleri gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bakterilerin neden olduğu keskin kokunun giderilmesinde yardımcı olacaktır. Eğer ayakkabıdaki kötü kokudan kurtulamadıysanız doktora görünün.

Ayakkabı Kokusundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler
4.6 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.