Artık uçaklarda da internet erişimi geliyor

Avrupa Birliği, aldığı son kararla sivil havacılıkta bir teknoloji devrimine hazırlanıyor.  Günümüzde en önemli ihtiyaçlarımızın başında gelen internet hizmeti artık uçaklarda da alınabilecek. Uçuş güvenliği nedeniyle bugüne kadar uçakta elektornik cihazların yanı sıra internet kullanımı ve uydu bağlantısı bulunan sinyal alışverişi yapan cihazların kullanılması yasaklanmıştı. Avrupa Birliği bu kuralı değiştirecek bir adım atmak üzere…

UÇAKLARDA İNTERNET ERİŞİMİNİN 2017 YILINDA BAŞLAMASI BEKLENİYOR

AB üyesi ülkelerde geçerli olacak yenilik sayesinde uçaklarda seyahat eden yolculara akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarları aracılığıyla internet kullanım kotası tanınacak. Her bir yolcunun kendi kotası olacak ve belirlenen kotanın dışına çıkamayacak. Sivil havacılık için çok önemli bir değişime sebep olacak yeniliğin 2017 yılı içerisinde uygulamaya girmesi bekleniyor.

AB’nin bu kararı alması sonrası tüm gözler Türkiye’ye çevrildi. Ülkemizde de bu hizmetin uygulamaya girmesi için bazı altyapı çalışmaları yapılması gerekiyor. Bu çalışmaları yürütecek olan Türksat ve Inmarsat’ın proje için hazırlıklara başladığı bildirildi. Avrupa Birliği’nde yolcu başına 75 megabit olarak belirlenen kota benzeri bir sınırın Türkiye’de de uygulanması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE 2009 YILINDA ÜÇ ŞİRKETE YETKİ VERİLMİŞTİ

Projenin Türkiye’de uygulanabilmesi için çalışma yapması gereken kurumlarda bir diğeri olan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), 2009 yılında gerçekleştirdiği düzenleme ile uçaklarda bu teknolojinin uygulanması için 3 şirkete yetki vermişti. GSM 1800 mobil telefon hizmeti olarak bilinen yetkiyi elinde bulunduran 3 firmanın bu yetkinin ticari sunumu için denemelere başladığı aktarıldı. Uçaklarda internet hizmeti için yasal düzenleme ise 2012’de yapılmış, Bakanlar Kurulu kararıyla Ku-band ve Ka-band için gereken altyapı hazırlandı.

UHH VE ISS BELGESİ OLAN ŞİRKETLER BAŞVURABİLİR

Türkiye’de yasalar gereği hava araçlarında internet hizmeti sunabilmek için şirketlerin Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti için gerekli belgelere sahip olmaları gerekiyor. Bu belgelerin her ikisine de sahip olan şirketler, ilgili formları doldurarak uçaklarda internet hizmeti sağlayabilmek için yetki alabiliyor.

Artık uçaklarda da internet erişimi geliyor
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.