Apple son çeyrekte Samsung’u geçti

2016 yılında akıllı telefon üreticileri başta olmak üzere teknoloji sektörü için inişlerle ve çıkışlarla dolu bir yıl oldu. Apple, üst üste gerileyen telefon satışları ve düşen gelirleri ile başladığı 2016 yılını son çeyreğinde yakaladığı satış ivmesiyle son 3 aylık dilimi satış lideri olarak bitirmeyi başardı. Ancak yıl geneline bakıldığında ise Samsung’un Apple karşısında kurmuş olduğu net üstünlük göze çarpıyor.

2016 yılının son çeyreğine ilişkin açıklanan satış rakamlarına göre 432 milyon akıllı telefon satılırken bunların yüzde 17,9’u Apple, Yüzde 17,8’i ise Samsung markalı telefonlar oluşturdu. Üçüncü sırada ise yüzde 9,5 pazar payı ile Huawei alırken, Oppo ise yüzde 6,2 ile dördüncü sırada kaldı.

2016 yılı genelinde akıllı telefon satış rakamlarına bakılacak olursa toplam satış adedi, yaklaşık bir buçuk milyar adet olarak gerçekleşti. Günde ortalama 4 milyon civarında akıllı telefon satılması anlamın gelirken, yıl genelinde Samsung, Apple’a 90 milyonluk fark attı. Yıl genelindeki akıllı telefon satışlarının yüzde 20,5’ini yani yaklaşık olarak 306 milyon adedini Samsung markalı cihazlar oluştururken, Apple ise yüzde 14,4’lük pazar payı ile yıl genelinde 216 milyon akıllı telefon sattı. Üçüncü sırada yer alan Huawei’nin yüzde 8,9’luk pazar payı ise 133 milyon akıllı telefon anlamına geliyor.

Samsung’un batarya skandalı son çeyrekte Apple’ın önünü açtı

Telefon satışları bakımından Samsung’a kaybettiği liderliği son çeyrekte geri alan Apple’ın bu başarısının altında sadece kendi emekleri ve performansı yatmıyor. Aralarındaki rekabet ile teknoloji dünyasının Real Madrid ve Barcelonası konumuna gelen iki marka arasında kıyasıya yarışta 2016 yılı adına belirleyici olan gelişme Samsung’un sonbahar aylarında yaşamış olduğu talihsiz batarya skandalı oldu.

Güney Kore merkezli firmanın Ağustos ayında piyasaya sürdüğü Samsung Galaxy Note 7 model cihazlar bataryasında yaşadıkları sorun nedeniyle alev alınca piyasadan toplatılma kararı alınmıştı. Samsung yaşanan bu gelişme sonrasında satış, itibar ve para kaybederek ezeli rakibi Apple’ın satışlarının artmasında önemli bir rol oynamıştı.

Apple son çeyrekte Samsung’u geçti
4.9 Puan
Değerlendirme

Halil Yıldırım

28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.