Ankara-İzmir arası 4,5 saate düşüyor

Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen mega projelere bir yenisi daha ekleniyor. Körfez geçiş projesi ve geçtiğimiz aylarda kullanıma açılan Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-İzmir arasını 1 buçuk saat kısaltılmasının ardından bir yeni proje de İzmir-Ankara arası için geliyor.

Yine İstanbul Ankara arası hızlı tren projesi sayesinde kısaltılarak iki kent arasındaki yolculuk süresi 3,5 saate kadar düşürülmüştü. Sadece İstanbul-Ankara arası değil hızlı tren projesi genişletilerek Ankara’dan sonra Konya ve Eskişehir kentlerimizin de İstanbul ile arasındaki mesafe kısaltılmıştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortak projesinde bu kez amaç Ankara ile İzmir’in arasındaki mesafeyi en aza indirmek… Yeni proje için ortaya çıkarılan plana göre şimdiye kadar elde edilmiş en büyük süre kısalması yeni projede yaşanacak. Şu anda karayolu ile 8 saat olan Ankara – İzmir arası, “İzmir-Ankara Otoyolu” projesi ile neredeyse yarı yarıya azalarak 4,5 saate düşürülecek. İlk projesi hazırlanan otoyol için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarının sonucu bekleniyor. Yapılan ilk hesaplamalara göre 8 milyar liraya mal olacak 501 kilometrelik otoyol inşaatının tamamen açılması yaklaşık 6 yılı bulacak.

PROJENİN GEÇİŞ GÜZERGAHI BELLİ OLDU

İzmir-Ankara Otoyolu projesinin Ankara, Uşak ve Manisa üzerinden geçerek iki şehir arasında seyahat etmek isteyen yolcuları 4,5 saatte varış noktalarına ulaştırması bekleniyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan detaylı açıklamaya göre, otoyolun ilçe ilçe güzergahı şöyle;

Ankara Çevreyolu – Temelli – Polatlı – Sivrihisar – Çifteler – Kırka – Dumlupınar – Uşak – Kula – Salihli – İzmir

Gerek Ulaştırma Bakanlığı gerekse de Karayolları Genel Müdürlüğü Çevre Etki Değerlendirme raporu başta olmak üzere tüm izin ve raporların alınmasının ardından 2016 yılının son günlerinde ya da en geç 2017 yılının başı itibarıyla ilk kazmanın vurulması hedefleniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2016 yılı içerisinde İstanbul Boğazı’nın üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Körfez Geçiş Projesi’nin en önemli ayağı olan Osmangazi Köprüsü’nün açılışını yapmış, Çanakkale Boğazı’na yapılacak olan dünyanın en büyük köprüsünün ise ihale sürecinde çok büyük bir aşama kaydetmişti.

Ankara-İzmir arası 4,5 saate düşüyor
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.