Aniden çıkan et benleri insülin direncinin habercisi olabilir

İnsülin direnci diyabet, metabolik sendrom, kalp damar problemleri gibi birçok hastalığa neden olabiliyor. Fakat insülin direncini belirlemek için kullanılabilen doğrudan bir laboratuvar testi henüz mevcut değil

Son dönemde daha çok rastlanılan bir hastalık olan insülin direncinin et benlerinin artması ile de teşhis edilebileceğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesinde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı olan Yrd. Doç. Dr. İlkay Çakır, kan şekeri ve insülin seviyelerindeki değişimin et benlerinin artmasına neden olduğunu ifade etti. Et beni olmayan bireyler ile karşılaştırıldığında et benleri olanların kolesterol seviyelerinin daha yüksek ve iyi kolesterol seviyelerinin daha düşün olduğunun saptandığını belirten Dr. Çakır bu konuda hassas davranılması gerektiğinin altını çizdi.

ET BENLERİ KİLO ALDIKÇA ARTIYOR

Tıp dilinde Akrokordon veya skin tag olarak adlandırılan deri katlantıları “et beni” adıyla bilinir. En benleri genellikle ağrısız, boyu 1 santimetreyi geçmeyen, yumuşak, kenarları düzensiz, cildin kendi renginde ya da biraz daha koyu iyi huylu doku parçacıklarıdır. Yüzde, göz kapağında, koltuk altında ve kasık kıvrımı gibi yerlerde oluşabilmektedirler. Et benleri şeker hastalığının veya insülin direncinin belirtisi olabilir. Yrd. Doç. Dr. İlkay Çakır, kilo almanın et benlerinin miktarını arttırdığını ve hatta insülin direnci tedavisinde de kilo verilmesinin olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını söyledi.

İnsülin direncini tam olarak tespit edebilecek bir laboratuvar testi bulunmuyor. Ancak kan şekeri, iyi huylu kolesterol, açlık insülin seviyeleri ve trigliserit değerleri bazı eşik değerlerin üzerinde tespit edildiğinde insülin direncinin varlığına işaret ediyor. Şişmanlık, bel çevresinin kalınlaşması, kan basıncının yükselmesi, açlık kan şekerinin ve trigliseritlerin artması gibi durumlarda insülin direncinin varlığı daha büyük bir ihtimal olarak görülüyor.

İnsülin direnci birçok nadir genetik hastalığa sebep olabiliyor. Pankreasta üretilen ve kandaki şekeri dokulara taşıyarak mevcut dokuda enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayan insüline vücuttaki normal seviyelerinde dokuların yeterli cevap verememesi hastalığın açıklaması olarak ifade ediliyor.

İnsülin direncinin nedenleri arasında, şişmanlık, stres, kortizol artışı, enfeksiyonlar, üremi, büyüme hormonu fazlalığı ve gebelik gibi etkenler bulunabiliyor. İnsülin direnci artmış kişilerde kalın bağırsak, meme ve rahim duvarı kanserleri, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, polikistikover rahatsızlıkları daha yaygın görülebiliyor.

Aniden çıkan et benleri insülin direncinin habercisi olabilir
4.8 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY

29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.