Alzheimer hastalarını umutlandıran molekül

İnsanlarda genellikle ilerleyen yaş gruplarında görülen Alzheimer hastalığının tedavisi ve önlenmesi konusunda çalışmalar devam ediyor.

Halk arasında bunama olarak da bilinen hastalıkta kişiler, gündelik hayatlarını devam ettirecek eylemleri bile yerine getiremez oluyor. Beynin önemli fonksiyonlarında aksaklık olarak etkisini gösteren bir tür sinir hastalığı olan Alzheimer’ın en olumsuz yanı ise tedavisi ve kişide görülmesi durumunda geri dönüşünün olmamasıdır.

KORELİ BİLİM ADAMLARINDAN ÖNEMLİ BULUŞ!

Ancak Güney Kore’de araştırmalarını sürdüren bir grup bilim insanı tarafından keşfedilen bir molekülün alzheimer hastalarının tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkarıldı. Güney Kore’de yayın yapan Yonhap haber ajansı tarafından tüm dünyaya servis edilen habere göre, Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalarda görevli bilim insanları beyin hücrelerinin ölümünü azaltan bir keşifte bulundu.

Necrostatin-1 adını verdikleri molekül sayesinde çözümü olmayan alzheimer hastalarına umut olmayı amaçlayan bilim insanları, bu sayede beyin hücrelerinin ölümüne neden olan proteinlerin önüne geçmeyi planlıyor. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda amyloid beta ile hyperphosphorylated tau isimli proteinler, beyin hücrelerinin ölümüne yol açtığı ortaya çıkarılmıştı. Güney Kore’de keşfedilen Necrostatin-1 isimli molekül ise beyinde bulunan sinir hücrelerinin ölümüne neden olan bu proteinlerin üretilmesine azaltıyor.

NECROSTATIN-1 SAYESİNDE HASTALIĞIN OLUŞUMU ENGELLENEBİLECEK

Bilim dünyası tarafından hala alzheimer hastalığının nedenleri araştırılırken, Güney Kore’den gelen bu haber sayesinde hastalığın nedeni henüz bilinmese de hastalığın oluşumunun engellenmesi hedefleniyor. Bir anlamda bilim dünyasının hastalığın çözümü sürecinden kendilerine zaman kazandırabilecek Necrostatin-1 molekülüne ilişkin çok kapsamlı bir makale yayımlandı. Tıp dünyasında kendi alanında önemli referanslardan birisi olarak kabul edilen EMBO Moleculer Medicine isimli dergide yayımlanan gelişme bilim dünyası tarafından sevinçle karşılandı.

Araştırmada görevli bilim insanlarından bir tanesi olan Kim Young-soo, keşfettikleri molekül sayesinde hastalığın nedenlerini araştırma konusunda önemli yol aldıklarını, bu konuda çalışmaya ve tedavi çeşitlerinin artırılması konusunda araştırmalara devam edeceklerini belirtti.

Dünya üzerinde milyonlarca alzheimer hastası tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için umutla beklerken, sadece Güney Kore’de 700 bin alzheimer hastası bulunduğu belirtildi.

Alzheimer hastalarını umutlandıran molekül
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.