Altın yatırımcısı 2017 yılında kararsız kaldı

2016 yılının genelinde baş döndürücü bir hızla dalgalanan altın fiyatları nedeniyle yatırımcıları 2017 yılına temkinli başladı. Geçtiğimiz yılın her döneminde farklı bir hikayeyle hareket eden altın fiyatları gerek küresel anlamda gerekse de yurtiçi piyasalar anlamında yatırımcısının aklını karıştırdı.

Önce Fed’in kararları, sonra Brexit ve ABD Başkanlık seçimleri altına etki etti

2016 yılına Fed’in faiz artışı ile başlayan altın fiyatları, yılın ilk çeyreği boyunca faiz artışının etkileri ile çok büyük bir baskı yedi. Ardından her toplantıda Fed’in faiz artırmamak için yeni bir gerekçe öne sürmesi altındaki baskıyı bir miktar artırdı. Sonrasında yaz aylarına doğru, İngiltere’deki Brexit oylamasından AB’den ayrılık yönünde karar çıkması piyasalarda ciddi bir dalgalanmaya neden oldu. İngiltere’nin para birimi olan sterlin günler boyunca üst üste değer kaybederken, yatırımcıların her zaman güvenli liman algısı oluşturduğu altına olan talep fırladı. Talep artışı nedeniyle yükselen fiyatlar sonrasında OPEC’in petrol arzına ilişkin kararlarına ve gelişmelere göre hareket etti. Yaz aylarının çok büyük bir bölümünü bin 300 doların üzerinde geçiren spot altın fiyatları, ABD’deki başkanlık seçimleri ve Fed’in faiz artış olasılığının artmasıyla birlikte düşüşe geçti. Özellikle Donald Trump’ın seçimleri kazandığı 7 Kasım 2016’dan sonra gelen Fed’in faiz artışıyla birlikte spot altın yılın son haftalarında bin 100 dolar seviyelerine kadar çekildi.

Dünyada düşerken Türkiye’de yüksek kur altını canlı tuttu

Yurt dışında bu gelişmeler yaşanırken, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen FETÖ darbesi sonrası yükselen kurlar nedeniyle, tüm dünyada değer kaybeden altın fiyatları Türkiye piyasalarında hiç gerilemedi. Özellikle 2016 yılının son çeyreğinde dolar fiyatlarının 3 lirayı geçmesi ve sonrasında 3,90’lara kadar çıkan tırmanış küresel piyasalar aksine altın fiyatlarını hep canlı tuttu.

2017 yılı için yatırımcı kararsız

Yeni yıl ile birlikte dolar fiyatlarında yaşanan gevşemelerle birlikte altın fiyatlarında da aşağı yönlü bir hareket izleniyor. Sektör temsilcileri altında yaşanan bu karmaşık durum nedeniyle endişeli olan altın yatırımcısının altın bozdurmaya ya da satın almaya cesaret edemediği gözlemleniyor.

Altın yatırımcısı 2017 yılında kararsız kaldı
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.