Altın üretimi 2016 yılında fena çakıldı

2016 yılı genelinde karışık bir seyir izleyen altın fiyatlarında genel olarak artış trendi yaşansa da zaman zaman sert düşüşlerle karşılaşıldı. Yurtdışı gelişmelere göre küresel piyasalarda spot altının ons fiyatı aşırı dalgalı görünümünü yıl boyu devam ettirdi. Türkiye’de ise durum yılın ikinci yarısında farklı bir seyir izledi.

Brexit, sürekli ertelenen Fed’in faiz kararları ve ABD seçimlerine ilişkin spekülasyonlar gibi gelişmeler nedeniyle yılın ilk bölümünde altın fiyatları ciddi yükselişler yaşadı. Bu süreçte 1300 doların üzerini göre spot altın fiyatları, yılın son aylarında ise Trump’ın başkanlığı kazanma sürprizine rağmen düşüş trendine girdi. Bu geri çekilmede en önemli etken ise Fed’in faizleri artırmasıyla noktalanan yılın son 3 aylık periyot oldu.

Tüm dünyada altın fiyatları düştü ancak Türkiye’de…

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarının düştüğü dönemde yurtiçi piyasalarda ise artan döviz kurları nedeniyle altın fiyatları yükselmeye devam etti. Altının çok sert düşüşler yaşadığı Fed’in faizleri artırdığı günlerde bile Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı sadece 125 lira seviyelerine kadar inebildi.

Bir önceki yıla göre altın üretimi yüzde 16 geriledi

Türkiye piyasalarında altın fiyatlarında tansiyonun hiç düşmemesi nedeniyle Darphane 2016 yılının neredeyse tamamında çok fazla altın basma gereği duymadı. Artan altın fiyatlarına bağlı olarak düşen talep altın arzındaki gerilemenin temel gerekçesi olarak gösterilebilir. Yıl geneline bakıldığında çeyrek altın üretimi bir önceki yıla göre yüzde 16,6’lık düşüş gösterdi ve 4 milyon 552 bin 430 adede kadar geriledi.

Yatırımcılar hızlı yükselişleri satış fırsatı olarak yorumladı

Üretimin düşmesinin yanı sıra altın fiyatlarında yaşanan aşırı yükselişi fırsat bilen birçok yatırımcı ellerinde altınları bozdurmayı tercih etti. Altınların yastık altından çıkarak yeniden piyasaya sürülmesi de dolaşan altın adedini yükseltti. Piyasalar altına gerek duymayınca üreticiler de çeyrek altın üretimini kısma yoluna gitti.

Altın üretimi 2016 yılında fena çakıldı
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.