Altın 2016’da yatırımcısına yüzde 27 kazandırdı

Türkiye’de çok eski zamandan beri vatandaşımızın en çok güvendiği yatırım araçlarından biri olan altın 2016 yılının ilk 7 buçuk ayında yine yatırımcısına ciddi getiriler sağladı.

2015 yılının son günlerinde 100’TL sınırının hemen altında seyreden, ve yılın son işlem gününde 99,54 lira olan 24 ayar külçe altının gram fiyatı, ağustos ayının yarısını geride bıraktığımız bu günlerde 126,62 liradan alıcı buluyor. 7,5 ayda yatırımcısına yüzde 27’yi aşan kazançlar getiren altın Türkiye’deki yatırımcılarının yüzünü kara çıkarmadı.

ONS ALTINN KAZANCI DA YÜZDE 30’LARA YAKLAŞTI

Peki küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki son durum ne? Küresel piyasalarda da altın fiyatları son zamanlarda olduğu güvenli liman olma özelliğini sürdürüyor. Her zaman ticaretinin yapıldığı ülkelerde düşük faiz ortamını tercih eden altın bu yılda da özellikle Fed’in faiz artırım sürecinin sekteye uğramasında ciddi güç aldı. Küresel piyasalarda işlem gören spot altının külçe fiyatı 2015 yılını 1060 dolar civarında kapatmışken, bugünlerde yaklaşık yüzde 28 değer artışı ile 1350 dolar seviyelerinde bulunuyor.

DÜNYA PİYASALARINDA DA BİR NUMARALI GÜVENLİ LİMAN

2000’li yılların başlarında ABD’de ekonomisinden konut fiyatlarından kaynaklanan krizin etkilerinin hissedilmesi ile birlikte güvenli liman lakabı yakıştırmaları yapılmaya başlanan altının popülerliği her geçen yıl artıyor.

ABD’de ekonomik krizin etkilerinin Avrupa’da da hissedilmeye başlandığı 2010 yıllara doğru küresel piyasalarda artan risklerle birlikte altına yapılan yatırımlar artmaya başladı.

Küresel ekonomide altına artan t0alep ile yurtdışındaki altın fiyatlarının artması, Türkiye’de çok uzun zamandan beri hatrı sayılır miktarlarda yatırımcısı bulunan altının değerinin yıllar içerisinde katlanarak artmasına neden oldu.

ALTIN FİYATLARINDA DOLAR/TL KURUNUN ETKİSİ

Ham altını çoğunlukla yurtdışından dolara endeksli olarak ithal ettiğimiz için Türkiye’deki dolar/TL kurları altın fiyatlarında önemli rol oynuyor.  Küresel piyasalarda altının ons fiyatı ciddi yükselişler gösterdiği bazı dönemlerde dolar/TL kuru düşük kaldığından, iç piyasada altın fiyatlarının sakin seyrettiği günler de oluyor. Hatta bazı zamanlarda bunun tersi de geçerli oluyor. Türkiye’de altına olan bir talepte bir değişiklik olmamasına karşın artan dolar/TL kuru altın piyasasını yükseltebiliyor.

Altın 2016’da yatırımcısına yüzde 27 kazandırdı
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.