Akkuyu Projesi ile 10 binlerce iş imkanı yaratılacak

İstanbul’da hafta başından bu yana gerçekleştirilen Dünya Enerji Zirvesi’ne katılan Rusya Devlet lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılıklı açıklamaları ile Mersin Akkuyu Nükleer Santrali için yeni bir süreç başlıyor.

Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılının sonbahar aylarında yaşanan uçak düşürme krizi sonrası iki ülke arasında gerilen ilişkiler geçtiğimiz yaz aylarında onarılmaya başlamıştı. Temmuz ayı başında Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’e Rusya günü nedeniyle gönderdiği tebrik mektubu ile başlayan ılımlı süreç, Erdoğan’ın Moskova ziyareti ile pekiştirilmişti. Enerji Zirvesi adına Türkiye’ye gelen Vladimir Putin’de gerilen ilişkiler sonrası ilk kez Türkiye’ye gelmiş oldu.

DÜNYA ENERJİ ZİRVESİNE AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ VE TÜRK AKIMI DAMGASI

Dünya Enerji Zirvesi’ne katılan ülkeler arasında birçok kritik anlaşmaya imza atılırken, bunlar arasında Türkiye açısından hayati önem taşıyan anlaşmalar bulunuyor. Karadeniz’de inşa edilecek olan Türk Akımı projesi ile Mersin Akkuyu’da inşa edilecek olan Nükleer Santral bunlardan sadece iki tanesi… Her iki projede kazmaların 2017 yılının içinde vurulması bekleniyor. Türkiye’nin gelecek yıllarda doğabilecek enerji ihtiyacını karşılamak adına büyük önem taşıyan Akkuyu Nükleer Santral Projesi, sadece enerji verimliliği ve enerji arzı konusunda değil, kurulduğu coğrafyadaki işsizliğe de çözüm üretmiş olacak. Yapılan ilk çalışmalar neticesinde ortaya çıkan rakamlara göre, projenin inşaat sürecinde en yoğun dönemde 12 bin 500 kişinin yapım aşamasında istihdam edileceği, inşa süreci bittikten sonra da işletme süresi boyunca 4 bin civarında çalışanın bu tesis sayesinde evine ekmek götüreceği belirtildi.

ÇEVRE HALKI İSTİHDAM HABERLERİ İLE SEVİNDİ

Projenin hazırlanan Çevre Düzeni Planı, Mersin il Meclisi’nde yapılan oylama ile kabul edilirken, inşa sürecinin başlamasının önündeki en önemli engel de kaldırılmış oldu. Bu haberin ardından çevre halkı bölgelerine yapılacak yatırım nedeniyle yaratılacak olan istihdam fırsatları nedeniyle mutlu olduğunu bildiriyor. Çeşitli medya organlarının uzattığı mikrofonlara konuşan çevre halkı, bulundukları bölgelerde işsizliğin önemli bir problem olduğunun ve Akkuyu Projesi ile bu sorunun çözüleceğine inandıklarını ifade ediyor.

Akkuyu Projesi ile 10 binlerce iş imkanı yaratılacak
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.