Akciğer kanserinin baş nedeni; Sigara tüketimi

Türkiye’de ve dünyada kanser vakalarında her geçen yıl artış yaşanıyor. Peki kanserli hasta sayısı neden artıyor? Kanser giderek bir kader haline mi dönüşüyor. Bu soruların cevabını Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Profesör Doktor Rıza Çetingöz verdi.

Aslında düşünebilen herkesin de tahmin edebileceği üzere kanserli hastaların artmasındaki temel nedenlerin başında insanoğlunun kötü alışkanlıkları yatıyor. Eğer konumuz akciğer kanseriyse alkol ve sigara kanseri tetikleyen baş etmenler arasında yer alıyor. Sadece sigar ve alkol ile akciğer kanserleri arasındaki bağlantıya odaklanmak hata olur!

DÜZENSİZ VE ŞEKER AĞIRLIKLI BESLENME KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Düzensiz beslenme özellikle aşırı şekerli gıdaların sıklıkla tüketilmesi, hamur işi ağırlıklı beslenme gibi nedenlerle vücut içerisindeki serbest radikallerin sayısının artması da kansere yol açabiliyor. Aldığımız gıdalardan sentezlenen enerjinin vücudumuz tarafından yakılması sırasında serbest radikaller oluşur. Ancak normal yollarla dışarı atılamayan serbest radikaller hücre zarına yapışarak o hücrenin zamanla DNA’sını bozar ve kanserleştirir.

Bu serbest radikallerin atılması için antiokisdan alımının artırılması gerekiyor. Doğal yollarla sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek antioksidan alımını artırabiliriz. Yağ ve şeker tüketimi vücudun oksidasyonunu ve hücrelerin kanserleşmesini hızlandırır.

SİGARA İÇENLERİN YÜZDE 90’I 19 YAŞ ALTINDA BAŞLIYOR

Prof. Dr. Rıza Çetingöz ise akciğerlerimizi korumak için sigara ve alkol tüketiminden uzak durmamızın önemini vurguluyor. Durumun ne kadar tehlikeli olduğunu göstermek adına korkunç rakamların altını çizen Çetingöz, sigara içenlerin yüzde 90’ının 19 yaşın altında, yüzde 30’unun ise 13 yaşın altında başladığını hatırlatıyor. Kansere yakalanma riskinin çevresel, ailesel ve kişisel faktörler ile ilgili olduğunu söyleyen Çetingöz, kişisel faktörlerin başında sigara ve aşırı alkol tüketiminin geldiğini  belirtti. Yüzleri güldürecek olan bilgiler de veren Çetingöz, 2008 ile 2012 yılları arasındaki kampanyalar nedeniyle sigarayı bırakanların sayısının 1 milyonun üzerinde olduğunu sözlerine ekledi. Sigara içenlerin sadece kendilerini değil çevresindekileri de pasif içicilik nedeniyle rahatsız ettiğini unutmamak gerekiyor.

Akciğer kanserinin baş nedeni; Sigara tüketimi
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.