9 günlük tatilde Çeşme’nin hedefi 1 milyon turist

Milyonlarca çalışanın iple çektiği 9 günlük bayram tatilinin neredeyse yarısı geri kalmak üzere… İlkbahar aylarında zor günler geçiren turizmcilerin imdadına 9 günlük Ramazan Bayramı yetişmiş özellikle yerli turistlerin yaz başındaki ilgisi yüzleri güldürmüştü. Soğuk bir kışı geride bırakan vatandaşlar Ramazan Bayramındaki 9 günlük tatil ile yazı karşılamıştı. İçinde bulunduğumuz Kurban Bayramı tatili ile de yazın son fırsatı değerlendiren turistlere bu kez yabancı turistlerde eşlik ediyor. Birçok tatil beldesindeki turistik tesisler tam kapasite ile çalışırken Rusya krizi ve 15 Temmuz başarısız darbe girişimi başta olmak üzere üst üste gelen olumsuzlukların adeta acısını çıkarıyor. Çeşme, Marmaris, Fethiye, Alanya, Bodrum, Ayvalık, Bozcaada gibi önemli tatil beldeleri yerli yabancı  turistlerin ilgisi nedeniyle gayet keyifli günler yaşıyor.

KIŞ AYLARINDA NÜFUSU 40 BİN KİŞİ TATİLDE HEDEF 1 MİLYON

O beldelerimizden bir tanesi olan Çeşme’de Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Vekili Yakup Demir, yaşanan aşırı turist ilgisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca Çeşme’yi ziyaret eden turist sayısının 1 milyonu geçmesini beklediklerini açıkladı.

Nisan ayı ile birlikte yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan turistlerin, Eylül ayı sonuna kadar ilgi gösterdiği Çeşme’de Ekim ayı ile Nisan ayı arasındaki nüfusun 40 bin civarında olduğu hatırlatılırken, sadece içinde bulunduğumuz 9 günlük tatilde 1 milyon kişinin ilçeye akın etmesi bekleniyor. Sadece 9 içerisinde normal nüfusunun 25 katını ağırlayabilen Çeşme’de yazlıkçılar ve turistik tesislerde tatil boyunca en az bir gece konaklayanların sayısı 600-700 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. 9 gün boyunca Çeşme’ye İzmir ve civar illerden gelen günübirlikçilerle birlikte bu rakamın 1 milyonu geçmesi öngörülüyor.

“ÇEŞME PAHALI BİR BÖLGE DEĞİL”

ÇEŞTOP Başkan vekili Yakup Demir yaptığı değerlendirmede Çeşme’de her bütçeye uygun tatil imkanı bulunduğunu hatırlatarak, 5 yıldızlı her şey dahil tatil fırsatlarından geceliği 50 TL’ye konaklama fırsatı bulunduğunu belirtti. Çeşme’nin tatil için pahalı bir bölge olduğunu savunanların aksi yönünde görüş belirten Demir, bayram günlerinde dahi Çeşme’de kahvaltı dahil 50 lira vererek tatil yapılabileceğini ifade etti.

9 günlük tatilde Çeşme’nin hedefi 1 milyon turist
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.