5 buçuk yılda dondurmadan 200 milyon dolar geldi

Yaz aylarının severek tüketilen tatlılarından biri olan dondurma, sadece insanları serinletmekle kalmıyor! Son yıllarda Türkiye ekonomisine de hatırı sayılır bir katkı yapan dondurmada ihracat rakamları her geçen yıl artmaya devam ediyor. Türkiye’ye has bir tatlı olmamasına rağmen, özellikle Kahramanmaraş dondurması, damla sakızlı dondurma, dövme dondurma gibi Türkiye’nin yörelerine özgü lezzetlere sahip olan dondurma dünyanın birçok ülkesine Türkiye’den gidiyor.

DONDURMA ARTIK 4 MEVSİM TÜKETİLİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tutulan verilere göre, Türkiye’den dünyaya satılan dondurma miktarı son 5 buçuk yılda 200 milyon doları geçti. Dayanıklı tüketim gıdası olmamasına karşın, özel yöntemlerle muhafaza edilen Türk dondurması, Avustralya’dan ABD’ye, Çin’e Güney Kore’ye kadar kendisine alıcı buluyor. Türkiye sınırları içerisinde modern olarak yapılan ilk dondurma üretimi, Atatürk Orman Çiftliği içerisindeki Süt ve Süt Mamülleri Fabrikası’nda gerçekleştirilmişti. O tarihten sonra her yörede severek tüketilen dondurma, sektöre giren birçok yerli yabancı marka sayesinde artık sadece yaz aylarında değil, 4 mevsim boyunca tüketilebiliyor.

EN ÇOK DONDURMA IRAK’A GİDİYOR

TÜİK rakamlarındaki verilere göre Türkiye, tüm dünyada en fazla buzlu yiyecek ve dondurma ihracatı yapan 15. ülke konumunda bulunuyor. 2011 yılından bu yana geçen 5 buçuk yıllık süreç içerisinde 71 farklı ülkeye Türk dondurması ihraç edildi. Türkiye’nin 2011 yılından günümüze kadar geçen süreçteki dondurma ihracatından elde ettiği yıllık gelirler şöyle; 2011 yılında 31,3 milyon lira, 2012 yılında 36,3 milyon lira, 2013 yılında 38,3 milyon lira, 2014 yılında 35,7 milyon lira ve 2016 yılında 36,4 milyon lira… 2016 yılının ilk 6 aylık diliminde ise 24,3 milyon liralık dondurma ihracatı gerçekleştirildi. 2016 yılının sonuna kadar son 6 yılın en yüksek dondurma ihracatı rakamına ulaşılması bekleniyor.

Türkiye’den en fazla dondurma ithal eden ülkelerin başında ise Irak geliyor. Sınır komşumuz olan Irak’ı Kosova ve Arnavutluk gibi Balkanlardaki Türkiye’ye yakın olan ülkeler izliyor. Türkiye’den dünyaya satılan dondurmanın kilogram fiyatı ise 2,36 dolar (yaklaşık 7 lira) olarak kayıtlara geçti.

5 buçuk yılda dondurmadan 200 milyon dolar geldi
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı