5 bin yabancı öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor

Türkiye’de yabancı öğrencisi bulunan üniversitelerden 2. sırada olan Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ), eğitim verdikleri yabancı öğrenci sayısını 5 bine yükseltmeyi hedefliyor.

16 fakülte, 5 enstitü, 5 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu ve araştırma merkezleri bulunan Sakarya Üniversitesi’nin imkanları el verdiği için 5 bin yabancı öğrenciyi okutmayı amaçlıyor.

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISINDA 2. SIRADA

Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü hak eden Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yabancı öğrencilere eğitim verme konusunda ve öğrenci sayısında İstanbul Üniversitesi’nin ilk sırada yer aldığını 2. olarak ise kendi üniversitelerinin geldiğine dikkat çekti.

Şu andaüniversitelerinde, örgün eğitimde okuyan 3 bin 500 yabancı öğrenci olduğuna değinen Elmas, 2016 yılı içerisinde 4 bini geçeceklerini asıl hedeflerinin ise 5 bin yabancı öğrenci olduğuna dikkat çekti.

EN BAŞARILI ÖĞRENCİLER SEÇİLİYOR

Artık öğrencilerin eğitim görmek istedikleri okulları kendilerinin seçtiğini belirten Elmas, üniversitelerinde yeni gelişmelere ayak uydurduklarını, okulun ve bulunulan şehrin rahatlığının kişilerin okulu tavsiye etmesinde etkili olduğunu vurguladı. Bu sayede öğrenci sayılarının günden güne arttığını söyleyen Elmas, başvuru yapan öğrenciler arasından en iyilerini seçmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Ülkeye kaliteli insanlar yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Elmas, bu sebeple her sene en nitelikli kişileri okullarına seçerek eğitim verdiklerini aktardı.

ÖĞRENCİLER EĞLENİRKEN ÖĞRENİYOR

Sakarya Üniversitesi’nin ülkemizdeki en güzel kampüslerinden birine sahip olduğunu aktaran Elmas, öğrenci şehri olduğunu ve rahat edildiğine dikkat çekti. Artık eğitimin bireyin isteğine bağlı olduğuna vurgu yapan Elmas, yenilikleri takip ettiklerini ve uzman öğretmenlerin öğrencilerin ilgilerini çekerek, eğlenceli ders verdiklerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’NİN ELÇİSİ OLACAKLAR

Ülkemizdeki yabancı öğrenci oranının son 5 senede, sene başına göre olmak ile birlikte %185, Sakarya Üniversitesi’nde de 20 kat fazlalaştığına dikkat çeken Elmas, bu sayıların daha fazla artmasını istediklerini de belirtti. Türkiye’nin dünya çapında ilk 10 ekonomide bulunmasını ve ihracat konusunda amaçlarının olduğunu vurgulayan Elmas,yabancı öğrenciler sayesinde dünyadaki pek çok kişinin Türkiye’yi tanıyacağını söyledi. Bu kapsamda Elmas, yabancı öğrencilerin “Türkiye’nin elçisi” olacaklarına dikkat çekti.

5 bin yabancı öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.