3 yılda öğretmen ihtiyacı 100 bine ulaşacak

Türkiye’de eğitim sisteminde önemli hamleler yapılırken, bunların başında inşa edilen yeni derslikler ve okullar geliyor. İnşa edilen her okul ile birlikte öğretmen ihtiyacı da artıyor.

2020’li yıllara gelmeden öğretmen ihtiyacının 100 bin civarlarında olacağını söyleyen MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin öğretmen projeksiyonunu tamamladığını ve yıllar içerisinde ne kadar öğretmene ihtiyaç duyulacağını açıklamalarla duyurduğunu belirtti. YÖK’ün paylaştığı bu bilgi ile ilgili detaylı olarak bilgilere yer veren MEB Müsteşarı Do. Dr. Yusuf Tekin öğretmen ihtiyacı konusunda ilerleyen yıllar hakkında güzel ve önemli haberlere yer verdi.

2017 yılında 70 bin civarında, 2020’de 100 bini bulacak

Bu bilginin kamuoyuna henüz sunulmadığını belirten Tekin sözlerine şöyle devam etti, “Bizim norm tanımlamamıza göre, 2020’li yıllara kadar öğretmen ihtiyacımızın maksimum 100 bin civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl 70 bin civarında. Tablo çok açık, öğretmen ihtiyacımız bu kadar. Biz mevcut mezun arkadaşlarımızdan, öğretmen adaylarından ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olacaklar arasından en uygunlarını sınavlarla aramıza dahil edeceğiz. Biz her yıl belli oranda, bütçeden bize ayrılan kadro oranında öğretmen istihdamına devam edeceğiz. Yeni bir durum yok ortada. Öğretmen istihdamına yönelik projeksiyonumuz bu.”

Kontenjan İle YÖK ilgileniyor

Eğitim fakültelerine alınacak olan öğrenci sayılarını YÖK ile konuştuklarını söyleyen Tekin, yakın tarihte YÖK’ün bu fakültelere giriş için bir taban puan getirdiğini de sözlerine ekledi.

Bu çalışmanın kurumların ortak çalışması olduğuna vurgu yaparken YÖK’le bu konu hakkında oldukça uyumlu çalıştıklarını da söyledi. Öğretmen ihtiyacına yönelik projeksiyonu YÖK’le paylaştıklarını ve YÖK’ün de eğitim fakülteleri ve öğretmenliğe kaynak teşkil eden diğer fakültelerin öğrenci kontenjanları ile ilgili kararları verdiğini belirtti. İkili arasında ki bu paylaşımın çok sağlıklı bir şekilde sağlandığını belirtirken kontenjan’ın sadece YÖK’ün inisiyatifinde olduğunun özellikle altını çizdi.

3 yılda öğretmen ihtiyacı 100 bine ulaşacak
4.7 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.