3. Çeyrekte konut kredileri 3 milyar lira arttı

15 Temmuz günü gerçekleştirilen FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain terör girişimi sonrası ekonomiye can vermesi nedeniyle konut kredilerinde gerçekleştirilen düşüşün ekonomik yansımaları gelmeye başladı. Yüzde 1’in üzerinde seyreden konut kredileri 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım çağrıları ve Merkez Bankası’nın desteği sonrasında 0,70’li seviyelere kadar düşmüştü. Sadece bankalar değil Emlak Konut İdaresi ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen 120 ay 0,70 faiz oranı ile vade özelliklerini içeren kampanyalar düzenlenmişti. Tüm bu destekler konut sayışlarında kayde değer bir artışa neden olurken, bankalardan kullandırılan konut kredilerinde de yükselişe neden olmuştu.

Bankaların konut kredilerini indirmesine en önemli desteği sağlayan gelişmelerin başında Merkez Bankası’nın geçtiğimiz aya kadar üst üste 7 ay boyunca faiz koridorunu küçültmesi de etkili oldu. Merkez Bankası geçtiğimiz şubat ayında yüzde 10,75 olan faiz koridorunun üst bandı 8,25 seviyelerine kadar indirildi. Yaşanan bu faiz indirimleri bankaların Merkez Bankası’ndan borçlanırken karşılaştıkları maliyetlerde sert bir düşüşe destek verdi. İşte tüm bu etkenler bir araya gelince geçtiğimiz yaz aylarının başında yüzde 1,20 seviyelerinde dolaşan konut kredisi faizleri artık yüzde 1’lerin altında dengelenmiş durumda…

KONUT KREDİLERİNDE 3 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ

Son açıklanan verilerde konut kredilerinde artış yaşandığını doğrularken, faiz indirimlerine denk gelen üçüncü çeyrekte konut kredilerinde kullandırılan tutar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 milyar lira artmış durumda.

Aynı dönemde en çok konut kredisi kullanılan şehrimiz beklendiği gibi İStanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir ve Adana takip etti. Konut kredileri ile birlikte aynı dönemde konut satışlarında ise yüzde 1,3’lük bir artış gözlemlendi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 301 bin 535 olan konut satışları 305 bin 12 olarak güncellendi.

TAŞIT KREDİLERİ GERİLEDİ

Konut kredilerinde yaşanan artışın aksine aynı dönemde taşıt kredileri geçtiğimiz yıla göre 130 milyon lira azalırken 6 milyar 345 milyon liradan 6 milyar 304 milyon liraya indi.

3. Çeyrekte konut kredileri 3 milyar lira arttı
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.