2017 KOSGEB 50 bin liralık kredi sonuçları açıklandı

Yüz binlerce küçük işletme ve esnafın heyecanlı bekleyişi sona erdi. KOSGEB’in ekonomiyi canlandırmak için esnaflara verdiği sıfır faizli 50 bin liralık destek kredisinde başvuru sonuçları açıklandı.

2016 yılının son aylarında ilk kez sağlanan faizsiz kredi desteği için 200 binden fazla başvuru gelmiş ve bu başvuranlar arasından yapılan elemeyle 15 bin esnafa kredi ödemesi yapılmıştı. Esnaflardan gelen yoğun ilgi ve talep üzerine KOSGEB 2017 yılının hemen başında ikinci bir destek süreci başlattığını açıkladı. Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Başbakanlık başta olmak üzere hükümet tarafından desteklenen KOSGEB’in 50 bin liralık faizsiz kredi başvuruları 10 Şubat ile 20 Şubat tarihleri arasında yeniden alındı. 20 Şubat günü mesai saati bitimiyle sona eren başvuruların ardından yarım milyondan fazla esnafın heyecanlı bekleyişi başladı. Sürecin başında 27 Şubat günü sonuçların duyurulacağı ve derhal ödemelerin yapılacağı açıklanmıştı.

İlk müjdeyi Başbakan Binali Yıldırım verdi

27 Şubat’ta gün boyu sonuçları bekleyen, KOSGEB’in resmi internet sitesini ziyaret eden esnaflara müjdeli haber 28 Şubat’ta Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. AK Parti’nin olağan grup toplantısından esnaflara seslenen Başbakan Yıldırım, 50 bin liralık faizsiz destek kredisine başvuran 460 bin 167 esnafa da kredi verileceğini müjdeledi. Kredilendirme sürecinin de hemen başlayacağını ifade eden Yıldırımın açıklamalarının ardından başvuru yapanlara sonuçlar kısa mesaj yoluyla bildirilmeye başlandı. KOSGEB’in internet sitesindeki sorgulama ekranı ise akşam saatlerinde aktif oldu. Kısa mesajla bilgilendirilmeyen esnaflar ise bu sorgulama sayfasından sonuçlara ulaşabiliyor.

Piyasaya 11 milyar dolar sıcak para girişi olacak

KOSGEB’in işletmenin büyüklüğüne göre 20 bin lira ile 50 bin lira aralığındaki destek kredisi sonrasında önümüzdeki birkaç haftalık süreçte piyasaya 11 milyar doların üzerinde sıcak para girişi sağlanmış olacak.

Krediye hak kazanan işletmeler 1 yıl boyunca geri ödeme yapamazken sonraki 2 yıl boyunca 3 ayda bir eşit taksitlerle borcunu ödeyecek.

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.