2016 yılında otomobil satışları rekor kırdı

Küresel ekonomik dalgalanmalar ve yurt içinde 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası yaşanan ekonomiK sorunlarla geçen 2016 yılında Türk otomotiv sektöründen sevindirici haber geldi. Türkiye’de satılan otomobil ve hafif ticari araç adedi bir önceki yıla göre yüzde 1,6 büyüme kaydetti ve 983 bin 720 adede ulaştı. Elde edilen satış rakamında özellikle otomobil satışlarında yaşanan büyük artış dikkatlerden kaçmadı.

ARALIK AYINDAKİ SERT DÜŞÜŞ REKORU ENGELLEYEMEDİ

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, Hafif ticari araç pazarının yüzde 6,45 azalarak 226 bin 782 araca kadar gerilemesine rağmen otomobil satışları yüzde 4,32 arttı ve 756 bin 938’e çıktı.  2016 yılı genelinde artış kaydeden otomobil pazarı aralık ayı rakamlarında ise çok sert düşüş yaşandı. Geçtiğimiz aralık ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9,13 azaldı ve 141 bin 912 olarak gerçekleşti. 2015 yılının aralık ayında ise toplam 156 bin 173 araç satışı yapılmıştı. Araç türlerinin kırılımlarına göre değerlendiğinde aralık ayın otomobil satışlarındaki gerileme yüzde 5,51, hafif ticari araç satışlarında ise yüzde 19,04 küçülme yaşandı.

SEKTÖR KREDİ VE FAİZ DESTEĞİNE BEKLEDİĞİ YANITI ALAMADI

Otomotiv sektörü temsilcileri özellikle yılın ikinci yarısında konut sektörüne sağlanan kredi desteğinin otomotiv sektörüne de sağlanması yönünde çağrı yapmıştı. Yapılan açıklamalara rağmen otomobil satışlarının artırılmasına yönelik kredi indirimi ya da vergi kolaylığı gibi bir düzenleme Hayata geçirilemedi. Bu desteklerin gelmemesinin yanı sıra döviz kurlarında yaşanan sert yükselişler de otomobil maliyetlerini artırdığı için sektörde küçük çaplı bir panik havası yaşandı. Oluşan bu kriz havası nedeniyle otomobil firmalarınIn meşhur yıl sonu kampanyalarında yaratılan fırsatlar sınırlı kaldı.

HER ŞEYE RAĞMEN OTOMOTİV SEKTÖRÜ 2017’DEN UMUTLU

Oluşan bu karamsar tabloya rağmen otomotiv sektörü, 2017 yılında umudunu kaybetmiş değil. Birçok sektör temsilcisi, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen otomobil ihracatı ve satışlarının 2016 yılının gerisinde kalmayacağı görüşünde birleşiyor.

2016 yılında otomobil satışları rekor kırdı
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.